طراحی ومطالعه مسایل یادگیری وآموزش

وبلاگ گروهی دانشجویان علوم اجتماعی ترم4 تربیت معلم دانشور نیشابور-نیمسال دوم 91-90

چگونه مهارت خواندن را در محمد تقویت نمودم

مقدمه:

مهارت در خواندن تاثیر مستقیم در یادگیری مطالب درسی دارد ضمن اینکه در این مهارت از دو روش بلندخوانی و صامت خوانی میتوان استفاده کرد .

بلند خوانی در شروع خواندن روشی موثر است. زیرا در آن از دو فرایند ادراکی یعنی تمیز شنیداری و تمیز بصری استفاده می شود. اختلال در خواندن میتواند اثرات جبران ناپذیری بریادگیری کودکان داشته باشد . در این اقدام پژوهی بر آن شدم محمد را که با این اختلال روبرو است یاری نمایم . در این راه با استفاده از پیشنهاد همکاران با تجربه ، اولیای مدرسه و کتب روانشناسی تصمیم گرفتم مشکلات محمد را برطرف نمایم.

تعریف مساله و توصیف وضعیت موجود:

من دبیر مدرسه راهنمایی شهید مهربانی واقع در روستای باغشن گچ می باشم این روستا در شمال شهر نیشابور واقع شده است ،این مدرسه ۸۵ نفر دانش آموز دارد، دارای یک کلاس اول، دو کلاس دوم و یک کلاس سوم است . محمد در کلاس دوم الف درس میخواند در این سال تحصیلی که درس فارسی دوم نیز به من واگذار گردید با گذشت دو هفته از سال تحصیلی دریافتم که یکی از دانش آموزانم به نام محمد در خواندن مشکل دارد به طوری که وقتی از او میخواهم درس را بخواند خیلی آهسته و کلمه به کلمه میخواند و بعضی مواقع کلمات را پس و پیش عنوان می کند به حدی که دانش آموزان خسته شده و به درس گوش نمی دهند بنابر این لازم است که خودم یک بار دیگر درس را روخوانی نمایم بدین ترتیب تصمیم گرفتم که مشکل این دانش آموز را تا حد امکان برطرف نمایم

گردآوری اطلاعات (شواهد یک):

موضوع را در دفتر با تعدادی از همکاران در میان گذاشتم و با معلم سال قبل این دانش آموز هم صحبت کردم ضمن گرد آوری نظرات آنها با اولیای دانش اموز نیز این مساله را در میان گذاشتم آنها ضمن بیان این مشکل در مورد  بی انگیزه بودن فرزندشان نسبت به تحصیل با من هم عقیده بودند

انتخاب راه حل: من با مطالعاتی که در این زمینه انجام دادم تصمیم گرفتم تا حد امکان به این دانش آموز کمک کنم یعنی با او رفتار محبت آمیزی داشته باشم ، به حرفهایش گوش دهم ،در مورد آرامش و اعتماد به نفس با او صحبت کنم و به او یاد دهم که چگونه به ةآرامش برسد تا اضطراب او کمتر شود هم چنین تصمیم گرفتم کتابی جذاب که مناسب سن او باشد برایش تهیه کنم

و در نهایت پس از انجام این کارها او را به عنوان مسوول کتابخانه به دفتر معرفی نمودم سپس وظایفش را به او گوشزد کرده و از دانش آموزان خواستم که با او همکاری داشته باشند.

اجرای راه حل:

محمد در ابتدا لیستی از کتابهای موجود در کتابخانه را تهیه کرد و من از او خواستم دکه اسامی کتابها را به ترتیب حروف الفبا دسته بندی کند هم چنین دفتری تهیه کرده و در آن مشخصات کتاب، نام گیرنده،تاریخ تحویل و دریافت کتاب را ثبت کند و خودم نیز به صورت غیر مستقیم بر کار او نظارت می کردم . او کم کم با ورق زدن کتابهابه خواندن انها علا قه مند شد . وقتی دانش اموزی می خواست کتابی را امانت  بگیرد ، موضوع کتاب را برای آن دانش آموز بیان می کرد به طوری که بچه ها از کار او بسیار راضی بودند هم چنین من از بچه ها می خواستم کتابی را که میخوانند خلاصه  نویسی کنندودر حدود پنج تا ده دقیقه خلاصه کتاب رابرای دوستانشان توضیح دهند کم کم محمد هم به این موضوع علاقه مند شد و در این فعالیت شرکت نمود .

با گذشت دو ماه دریافتم که محمد انگیزه بیشتری نسبت به درس خواندن پیدا کرده است هم چنین او جزو نفرات اجرا کننده مراسم صبحگاهی نیز شده بود

گردآوری اطلاعات پس از اجرای راه حل(شواهد ۲):

با توجه به راه کارهایی که بر آن نظارت داشتم محمد کم کم به خواندن علاقه مند شد در زنگهای تفریح او را مشغول مطالعه می دیدم وهنگامی که در دفتر مدرسه با همکاران هم کلام می شدم از پیشرفت او وتغییراتی که در روحیات وی ایجاد شده بود احساس خوبی داشتند . تقریبا دو هفته بعد که زمان تحویل بیلان شده بود پدر محمد با مراجعه به مد رسه و مشاهده ی نمرات فرزندش  باورش نمی شد که محمد اینقدر درنمراتش پیشرفت داشته باشداین ایجاد علاقه در دروس دیگر نیز اثرات مثبت خود را بر جای گذاشت هم چنین مدیر و معاون مدرسم از او احساس رضایت مندی می کردند من از همکارانی که در جریان این پژوهش با من همکاری داشتند تشکر نمودم هم چنین نتیجه کارم را به آنها ارائه نمودم.   

 ارزشیابی و نتیجه گیری :    ارزیابی تغییراتی را که در رفتار و اخلاق محمد روی داد گواه این طرح می باشد همچنین به گفته پدر و مادر محمد او در منزل تکالیفش را با علاقه انجام می دهد و درسهای کتاب را به خوبی خوانده و به سوالات و فعالیت های آن به خوبی پاسخ می دهد

ارائه گزارش و پیشنهاد :با توجه به نتایجی که از اجرای این طرح بدست آوردم . پیشنهاداتی را به معلمین محترم ارائه می نمایم ۱-از روشهای نوین تدریس استفاده نمایند و به فعالیت های گروهی بیشتر اهمیت دهند .۲- در امر تدریس و ارزشیابی تفاوتهای فردی را در نظر داشته باشند . ۳- از تشویق فرا گیران غافل نشوند و محیط کلاس را با نشاط سازند . ۴- رابطه دوستانه و دو طرفه بافراگیران و والدین آنها بر قرار نمایند تا به این وسیله بتوانند بعضی از مشکلات فرا گیران را به یاری خانوادهایشان بر طرف کنند .

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:27  توسط جمشیداسدی  | 

چگونه توانستم میزان جذب دانش آموزان را به کانون فرهنگی تربیتی مختاری افزایش دهم

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:24  توسط جواددرودی  | 

چگونه توانستم زهرا را به خواندن قرآن تشویق کنم

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 16:18  توسط مهدیه فخری  | 

چگونه توانستم با روش تدریس جدید درس تاریخ را جذاب تر کنم

روش هاي تدريس به مجموعه تدابير منظمي که براي رسيدن به هدف، با توجه به شرايط و امکانات اتخاذ مي شود "روش تدريس" گويند...

از مراحل مهم طراحي آموزشي، انتخاب روش تدريس است. معلم بعد از انتخاب محتوي و قبل از تعيين وسيله، بايد خط مشي و روش مناسب تدريس خود را انتخاب کند. به مجموعه تدابير منظمي که براي رسيدن به هدف، با توجه به شرايط و امکانات اتخاذ مي شود "روش تدريس" گويند. 

مقایسه روشهای سنتی و نوین درفرایندیاددهی یادگیری

روش سنتی « غیر فعا ل»

روش نوین« فعا ل»

1-   فراگیران مفاهیم ، تجربه هاو قوانین را می خوانند و حفظ می کنند و می کوشند که به خاطر بسپارند.

1- فراگیران ضمن انجام فعالیت ها و یا کسب تجربه ، در تولید مفاهیم شرکت دارند و به طور مستقیم نتایج هر تجربه را به دست می آورند.

2- فراگیران هر چه به طور امانت ، به ذهن خود سپرده اند ، پس می دهند و هنگام آزمون ،امانت های دریافتی را مسترد می دارند.

2- فراگیران با تمام افراد گروه به بحث و گفت و گومی پردازند، با هم کار می کنند ، نظرات خود را با یکدیگر مقایسه و به تصحیح اشتباهات خود می پردازند و به فراگیری دانش یاری می رسانند.

3- معلم اغلب با روش سخنرانی تدریس می کند و نقش حل مسائل را ایفا می کند. (تمرین می دهد ،به حل تمرین ها کمک می کند، با مثال مفاهیم را توجیه می کند.)

3- معلم راهنمای یادگیری است و به جای پاسخ مستقیم به پرسشها، می کوشد تا با پرسش های متعدد از فراگیران ، آنها را به پاسخ های صحیح هدایت و آنها را به اندیشیدن  ترغیب کند.

4- معلمان اغلب جزوه می گویند ،مطالب کتاب را خلاصه می کنند و فراگیران را به سوی استفاده از کتاب های حل مسائل سوق می دهند.

4- معلمان به فراگیران پاسخ کلیشه ای نمی دهند،پرسش هایی را مطرح می کنند که قابل بحث باشد و فرصت گفت و گو را برای دانش آموزان ایجاد می کند.

5-  معلم به کلاس تکلیف می دهد و فراگیران در این فرایند به عنوان تماشاگر هستند.

5-  معلم،هر فراگیر را تشویق می کند که از دیگران کمک بگیرد، برای نظریه های خود وسائلی بسازد، تجربه کند و نتیجه را گزارش دهد.

6-  معلم کلاس را کنترل می کند.

6-  حضوروغیاب کارسرگروه و معلم نظارت میکند.

7-  معلم در صحنه ی آموزش کاملاٌ فعا ل است و فراگیران ساکت هستند.

7-  فراگیران در صحنه ی آموزش فعالیت می کنند و معلم ،راهنمای فعالیت های آنها است.

8-  معلم تمرین می دهد،تمرین حل می کند، پاسخ پرسش ها را می دهد، رفع مشکل می کند، تدریس می کند و جزوه می گوید.

8-  در این شیوه  شاگردان با اعضا گروه بحث می کنند و معلم در صورت لزوم آنان را به طرح پاسخ صحیح هدایت می کنند.

9-  هدف یاد دادن است و تکیه بر محفوظات و کسب دانستنی های ضروری و غیر ضروری .

9-  هدف یادگیری است ،  فراگیران به یادگیرنده های مادام العمر تبدیل می شوند.

10-  بیشتر تکالیف  ، رونویسی و...می باشد.

10-  تکالیف جمع آوری اطلاعات میباشد.

 

  تدریس مدرن تاریخ بر چهار اسلوب زیر است:

۱. نقش بازی کردن(Role Play Game)در این روش معلم حوادث تاریخی را بازسازی می کند و هر کدام از دانش آموزان را در نقش یکی از شخصیت های تاریخی قرار می دهد، دانش آموزان باید با مطالعه سرگذشت این فرد و مقطع زندگی او و حوادثی که بر او گذشته است، به جای او تصمیم بگیرند. این شکل می تواند حتی به صورت تیاتر نیز ارائه شود. در صورتی که این روش بتواند به خوبی اجرا شود و از سوی دانش آموزان جدی گرفته شود، به علت درگیر شدن مستقیم دانش آموز با موضوعات می تواند بسیار اثر بخش باشد.

۲. شبیه سازی کامپیوتری (Simulation)در این روش بازی های کامپیوتری ساخته می شوند که هر یک برای دوره ی خاصی از تاریخ طراحی شده اند. بازی ها طوری طراحی شده اند که فرد، تمام تاریخ آن دوره را عملاً یک دور بازی می کند و با تاریخ به جلو می آید. در بعضی از این بازی ها فرد نقش رهبر یک تمدن را بازی می کند و در رشد تمدن خود را سهیم می بیند. از معروف ترین این بازی ها در ایران می توان Civilization, Age of  Empires, Age of Mythology, Pharoah, Sim City  را نام برد.
۳. کنفرانسدر این روش معلم موضوعاتی را تعیین می کند و دانش آموزان باید بر حسب نوبت تحقیقات در آن زمینه بکنند و نتیجه ی تحقیقات خود را در کلاس درس ارائه دهند. از مزایای این نوع تحقیق این است که دانش آموز در زمینه ای خود تحقیق می کند مسلط می شود و با شنیدن موضوعات تحقیق دیگران با مباحثی دیگر نیز آشنایی پیدا می کند.

 توصیف وضعیت موجود

اموزشگاهی را که در ان مشغول خدمت میباشم روستایی به نام احمداباد واقع در منطقه ی میان جلگه در ۳۰ کیلومتری شهر نیشابور میباشد. مدرسه دارای ۳ کلاس .نمازخانه.کتابخانه.محوطه ای بزرگ و اسفالت شده و دارای۶۰ دانش اموز است.کلاسها کوچک اما از نظر نور و تهویه موقعیت مناسبی دارد .برخی از دانش اموزان از روستاهای اطراف امده و رفت و امد میکنند.

گرداوری اطلاعات

دانش اموزان در حین تدریس توجه زیادی به درس نداشته در بحس شرکت نمیکردند گاه با یکدیگر صحبت  وگاهی هم مشغول انجام تکالیف درسهای دیگرشان بودند شور وشوقی در بین انها دیده نمیشد این وضعیت برایم قابل تحمل نبوده سعی کردم راه حلی برای این مشکل پیدا کنم.

تجزیه و تفسیر داده ها

باتوجه به رفتار های دانش اموزان بررسی نمرات درس تاریخ .مشورت با مدیر و سایر همکاران متوجه افت تحصیلی دانش اموزان در این درس شدم.این در حالی بود که در دروس دیگر پیشرفت داشتند.

انتخاب راه جدید

باتوجه به اطلاعاتی که گرداوری کردم  تصمیم گرفتم که از روشی جدید وفعال برای تدریس استفاده کنم روشی که دانش اموزان در ان فعال بوده و این روش استفاده از روش نمایشی بود که توسط دانش اموزان اجرا میشد

اجرای راه جدید

در این روش ابتدا دانش اموزان داوطلب و علاقمند به بازیگری را شناسایی کرده درسی را که میشد به روش نمایشی اجرا کرد را مشخص نموده با استفاده از امکانات موجود مانند ظروف قدیمی .لباسهای محلی و صورتکهایی که دانش اموزان خود فراهم کرده درس ارائه میشد.

گرداوری اطلاعات/شواهد۲/

پس از گذشت چند جلسه و تدریس درس توسط دانش اموزان شاهد حضوری فعال در کلاس درس بودم دانش اموزان برای ارائه ی درس از یکدیگر سبقت گرفته و خود درسی را معین و اماده ی تدریس میکردند.

ارزشیابی تاثیر اقدام جدید

اجرای این روش بسیار موثر واقع شد دانش اموزان فعالانه در کلاس حضور داشتند و همچنین شاهد پیشرفت تحصیلی در درس تاریخ بودم.

گزارش نهایی

در کلاس دیگر شاهد دانش اموزان بی علاقه به درس نبودم دانش اموزان با عشق و علاقه ی خاصی در تدریس شرکت نموده و حضوری فعال در کلاس داشتند.

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:57  توسط زهراباغشنی  | 

چگونه توانستم بی حجابی سمیرا را بهبود بخشم

بیان مساله :

شهید مطهری در کتاب مسألۀ حجاب، معنای لغوی و اصطلاح حجاب را این چنین تعریف می کند: معنای لغوی «حجاب» که در عصر ما این کلمه به پوشش زن معروف شده، هم به معنای پوشیدن و هم پرده و حجاب است که بیشتر، استعمالش به معنای پرده است. این کلمه از آن جهت مفهوم پوشش می‌دهد که پرده، وسیلة پوشش است و شاید بتوان گفت که به حسب لغت، هر پوششی حجاب نیست. آن پوششی «حجاب» نامیده می‌شود که از طریق نصب پرده صورت گیرد».

معنای اصطلاحی حجاب: استعمال کلمة «حجاب» در مورد پوشش زن یک اصطلاح نسبتاً جدید است. در قدیم و مخصوصاً در اصطلاح فقها، کلمۀ «ستر» که به معنای پوشش است به کار رفته است. . . بهتر این بوده که کلمه عوض نمی‌شد و ما همیشه همان کلمه پوشش را به کار می‌بردیم: زیرا چنانچه گفتم معنای شایع لغت «حجاب»، پرده است و اگر در مورد پوشش به کار برده می‌شود به اعتبار پشت پرده واقع شدن زن است و همین امر موجب شد که عدة زیادی گمان کنند که اسلام خواسته است زن همیشه پشت پرده و در خانه محبوس باشد و بیرون نرود. (ر. ک: مجموعه آثار، ج19، ص 43ـ42. )

مفهوم عفاف: عفاف نیز واژه عربی است که با فرهنگ اسلامی و دینی وارد زبان فارسی شده است. عفاف را به معنای خود نگهداری و بازداشتن نفس انسانی از محرمات و خواهش‌های شهوانی، دانسته‌اند و راغب در مفردات می‌گوید:

عفت حالت نفسانی است که مانع تسلط شهوت بر انسان می‌گردد و انسان عفیف کسی است که به تمرین و تلاش مستمر و پیروزی بر شهوت به این حالت دست یافته باشد.

عفت به معنای مناعت است و در شرح آن گفته‌اند: حالت نفسانی است که انسان را از غلبۀ شهوت باز می دارد، پس باید عفیف به معنای خود نگهداری و مناعت باشد.

وضعیت موجود:

مدرسه آفاق امیر بیک در راه باغشن گچ اول قلعه نو جمشید مدرسه دو شیفته چرخشی راهنمایی دخترانه و پسرانه با حیاطی بزرگ و خاکی دور تادور آن درختان می باشد و مجموع سه کلاس یک دفتر و یک آبدارخانه و یک انبار در حیاط مدرسه

 

سه کلاس درس معمولی و بدون امکانات و تکنولوژی جدید می باشد

دفتر مجهز به کامپیوتر و دستگاه چاپ و تکثیر می باشد کارکنان آن شامل مدیر،معاون که مرد می باشند

کادر همکاران خانم یازده نفر می باشند

 

شواهد1:

سمیرا جزو دانش آموزان کلاس دوم و با وضعیت نامناسبی به مدرسه می آید مانتو کوتاه مقنعه در نیمه سر ناخن های لاک زده کفشهای پاشنه بلند و کمی هم آرایش

 

ظاهر او باعث ناراحتی من و همکاران می شد مهمتر از آن  زنگ آخر بود که صحن مدرسه پر از دانش آموزان پسر که منتظر ورود به کلاس ها بودند و خود را به عنوان یک معلم که باید این مشکل را با برخورد عاقلانه و منطقی به طوری که باعث بد بینی و عکس العمل منفی در کبری نشود حل کنم

 

راهکار:

این موضوع را با همکاران خودر در میان گذاشتم و والدین قدم را خود برداشتم به طوری که در کلاس درس در کنار تدریس موضوعات خارجی را با مثال ها و قصه ها بیان می کردم

مثلا در مورد حجاب نماز اول وقت و حق الناس و مطالب علمی صحبت می شد

ودر آخر از خود بچه ها کمک می گرفتم  و سوالاتی در مورد مطالب مطرح می کردم

و از بچه ها می خواستم که بگویند چه کسی حجاب را رعایت میکند

 

در بیرون از مدرسه مفهموم حجاب را از آن ها سوال می کردم و داستان هایی در زمینه حق الناس بیان می شد

 و در روزهای نماز به کبری و دیگر بچه ها مسولیت می دادیم و بعضی اوقات خود داوطلب می شد که در کارهای مانند  پهن کردن موکت برای نماز

شواهد2:

سمیرا در این زمینه خیلی خوب همکاری میکرد در مراسم صبحگاهی ورزش و ما نیز از او استقبال می کردیم در کنار آن معاون مدیر و سایر همکاران هم شرکت داشتند و کبری یکی از علل بی حجابی او کم توجهی به او بود که باعث شده  بود به طوری خود را در محیط مدرسه و روستا نشان دهد

 

نتیجه:

ما باید در مدرسه دانش آموزان موردی را شناسایی کنیم و در روی مورد آن ها فکر و با مشورت همکاران راه حل ها را ارائه دهیم و بهترین راه را برای از بین بردن این مورد انجام دهیم و این مورد نباید موجب شود که دانش آموز به عنوان خاص در مدرسه شناخته شود و مورد توجه دیگر دانش آموزان قرار گیرد  و بتوانیم از راه منطقی و عقلانی راه حل مناسبی در پیش گیریم

 

مورد سمیرا موردی بود که به خاطر بی توجهی به او در خانواده نیاز داشت در محیط روستا و مدرسه به نوعی خود را نشان دهد و ابراز وجود نماید و ما به او نشان دادیم که  با احساس مسولیت و انجام کارهای درست  می تواند به عنوان فردی مناسب و تاثیر گذار و قابل توجه دیگران باشد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:51  توسط زرین احمدیان  | 

تعريف اعتماد به نفس اعتماد به نفس را اين گونه تعريف كرده اند كه اعتماد به نفس يعنى ايمان به توانايى هاى ذاتى و استعدادهاى فطرى خويش و ايمان به يارى خداوند در پرورش و گسترش آن ها.
روان شناسان مى گويند در اعتماد به نفس قدرتى است كه توانايى ها و اقتدارتان را دو چندان مى كند .
- يكى از بهترين راه هاى ايجاد و پرورش اعتماد به نفس اين است كه شب در بستر، پيش از آن كه به خواب فرو رويد با انديشه هاى قدرتمند سرشار از اعتماد به نفس به ذهنتان خوراك برسانيد. روان شناسان همچنين معتقدند كه آخرين انديشه هايى كه پيش از خواب به سرتان مى آيند در مدت زمان خواب به ذهن نيمه آگاهتان خوراك مى رسانند.
اگر در اين هنگام ذهنتان را از انديشه كاميابى و توانگرى و ثمرات نيكو سرشار كنيد، ذهن نيمه هوشيارتان آن ها را به صورت فرمان از شما مى پذيرد.
يكى ديگر از بهترين عبارات تاكيدى براى ايجاد اطمينان و اعتماد به نفس اين است كه: «خداوند دوستم دارد، خداوند هدايتم مى كند و خداوند راه را نشانم مى دهد.» منتظر نشويد تا ديگران به شما اطمينان و اعتماد به نفس بدهند يا تحسينتان كنند.

و خلاصه آن كه در خودتان و ديگران مواردى نظير: قدردانى، تحسين و تمجيد كه از جمله نكات مثبت است را تقويت كرده و دل و جرات به خرج دهيد و از ديگران نيز تعريف و تمجيد كنيد و آن ها را ستايش كنيد، با مردم مهربان باشيد و با كلامى مهرآميز آن هارا به سوى تعالى و كاميابى سوق دهيد

عزت نفس از اصلى ترين عوامل رشد مطلوب شخصيت است و از جمله مفاهيمى است كه در چند دهه اخير مورد توجه پژوهشگران و صاحب نظران روان شناسى و علوم تربيتى قرار گرفته است.
دانشمندان بسيارى به اين نتيجه رسيده اند كه كودكان برخوردار از «عزت نفس بالا»، افرادى هستند كه با احساس اعتماد به نفس و بهره گيرى از استعداد و خلاقيت خود به ابراز وجود مى پردازند و به راحتى تحت تاثير عوامل محيطى قرار مى گيرند.
به اعتقاد روان شناسان، شخصيتى كه از عزت نفس بالايى برخوردار است خود را به گونه اى مثبت ارزشيابى كرده و برخورد مناسبى با نظريات مثبت خود و ديگران دارد. اما در مقابل كسى كه عزت نفس پايينى دارد اغلب نوعى نگرش مثبت تصنعى نسبت به جهان پيرامون خود دارد. اين شخص اساساً فردى است كه غرور كمى در خود احساس مى كند.
به نظر مى رسد عزت نفس مثبت بر چهارعامل مبتنى است كه عبارتند از:
الف- ارتباطات بچه ها با والدين
ب- كنترل برخورد درباره عواطف منفى
ج - پذيرش خود
د - رفتار اجتماعى

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:45  توسط فاطمه فتحی سیدآباد  | 

چگو نه توا نستم یادگیری درس جغرافیارادردانش اموز نابینازهرا جعفری بهبود بخشم

 

بیان مسئله-چگو نه توا نستم یادگیری درس جغرا فیارادردانش اموزنابینازهراجعفری بهبود بخشم

کلید واژه- دانش اموز نابینا-یادگیری جغرافیا

بسم الله الرحمن الرحیم

قرآن کریم می فرماید:

الا بذکر الله تطمئن القلوب

آگاه باشید که دل با یاد خدا آرام می گیرد

عنوان پژوهش: چگونه توانستم یادگیری درس جغرافیا را در دانش آموز نابینا زهرا جعفری بهبود بخشم

توصیف وضعیت موجود: در سال تحصیلی 83-82 در مدرسه راهنمایی شهید چمران 1

این آموزشگاه در شهرستان نیشابور قرار داشت که نام جدید این مدرسه راهنمایی موسوی راد می باشد که دارای حدود 300 دانش آموز دختر بود این مدرسه مدرسه ای بود نسبتا قدیمی با هشت کلاس درسی، سه پایه اول و دو پایه دوم و سه پایه سوم- کار دفتری مدرسه شامل مدیر، معاون، مربی پژوهشی و کتابدار و مشاور، سرایدار ، دفتردار در پایه دوم کلاس دوم راهنمایی A در آخر کلاس دو دانش آموز نابینا می نشستند که این دو دانش آموز با خط بریل می نوشتند

گردآوری اطلاعات(شواهد شماره 1):

بعد از گذشت دو ماه از سال تحصیلی و انجام ارزشیابیهای سالانه متوجه شدم که دو دانش آموز نابینا زهرا جعفری و فاطمه سعادتی در یادگیری درس جغرافیا داری مشکل هستند. پس از صحبت با همکاران متوجه شدم که این دو دانش آموز در دروس حفظی کمتر دچار مشکل هستند و در دروس ریاضی و دروس مفهومی بیشتر دچار مشکل می باشند بعد از صحبت با مادر این دو دانش آموز بخصوص مادر زهرا جعفری اظهار کرد چنانچه این فرزندش در تحصیل موفق نباشد تصمیم به ترک تحصیل او خواهد گرفت زیرا چنانچه در ادامه تحصیل در این کلاس موفق نباشد مجبور است که او را به مدارس مخصوص نابینایان در شهر مشهد بفرستد و از آنجائیکه به دلایلی این امر برای خانواده مقدور نمی باشند مجبور به ترک تحصیل او خواهند بود مادر این دانش آموز از من خواهش کرد که تمام تلاشم را جهت موفقیت فرزندش بکار گیرم و اظهار نمود که او نیز تمام تلاش خود را جهت موفقیت فرزندش خواهد نمود.

تجزیه و تغییر داده ها

چرا زهرا در دورس جغرافیا نسبت به دروس تاریخ و جغرافی نمرات کمتر دارد

چرا دروس ریاضی نسبت به دروس ادبیات و ... نمرات کمتری دارد.

گردآوری اطلاعات شواهد2: زهرا با توجه به مسئله نابینائیش دروسی را پای تخته کار می شود ضعیف تر بوده و در دروس حفظی از آنجائی که خانواده او در دروس با او کار می کنند کمتر مشکل دارد

انتخاب راه حل: از آنجائیکه زهرا دانش آموزی بود با استعداد و با اعتماد به نفس بالا و علاقه مند به درس و ادامه تحصیل- او خواهری بزرگتری داشته نسبت به او بسیار احساس مسئولیت می نمود و در یادگیری درسها او را همراهی می کرد- من با مشاهده این خصوصیات و ویژگیها و با کمک خواهر زهرا مصمم شدم که او و خانواده اش را در رسیدن به هدف و موفقیت همراهی نمایم

1-  در ابتدا از دروازه های موفقت و اصول شکست ناپذیری درموفقیت و از نکات کلیدی موفقیت با او صحبت کردم

2-  از آرامش روانی و توکل به خدا با او صحبت کردم

3-  برای رسیدن به هدف از دیگر دانش آموزان کمک خواستم و برای دانش آموزانی که جهت تشویق در این امر امتیازاتیدر نظر گرفتم

4-  از دانش آموزانی ه در زمینه هنری موفق بودند جهت ساخت نقشه های برجسته کمک خواستم

5-  برای درک مفهوم شمال و جنوب و غرب و شرق مفهوم بالا و پایین و چپ  راست را بیشتر به کار بردم

6-  با مشاور مدرسه صحبت نمودم و از او راهنمایی خواستم

7-  با معلم و والدین زهرا دائما در ارتباط بودم و نتیجه فعالیتهای او را به آنها گزارش دادم.

 

بکارگیری یافته ها درعمل و نتیجه گیری عمل

-این دانش آموز در پایان سال با نمرات نسبتا خوبی قبول شد.

-در سا ل تحصیلی 88-87 در دبیرستان شاهرخی در سمت کتابدار مشغول به کار بودم این دانش آموز جهت دریافت کتاب به کتابخانه مراجعه نمود بعد از اینکه خودم را معرفی نمودم او مرا شناخت و از زحمات من در آن سال قدردانی نمود و در آن سال نیز همچنان جدیت و تلاش او را در کار شاهد بودم او مرتبا به کتابخانه جهت دریافت کتاب مراجعه می نمود و در خواندن کتاب و مطالعه از والدین و خانواده خود کمک می گرفت

درسال 89-88 که در همایش به همراه عده ای از دانش آموزان شرکت کرده بودیم او را ملاقات نمودم او در آنجا مقاله ای بسیار زیبا را خواند و بعد از صحبت با او متوجه شدم که در دانشگاه مشغول به ادامه تحصیل می باشد

نتیجه گیری:

خداوند در قرآن کریم راه رسیدن به امنیت و آسایش را ایمان به خدا معرفی کرده است.

ایمان به خدا و یاد و نام حضرت حق انسان را از دل بستگی به دنیا می رهاند و این باور را برای او ایجاد می کند که دنیا مقصد نیست با این بینش دنیا در نگاه مومن رنگ می بازد نام خدا آرامش بخش قلب ماست

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:43  توسط زهره احمدیان  | 

چگونه توانستم مشکل اضطراب زهرا در کلاس درس را کاهش دهم

۱-بیان مساله:

۱- اضطراب وضعیت تشدید شدهٔ تحریک هیجانی است که احساس نگرانی یا ترس را هم دربردارد. مثل ترس ، فرد احساس می‌کند که تهدید می‌شود. برخلاف ترس ، فرد اغلب منبع تهدید را به‌شکلی مبهم یا نه‌چندان دقیق ادراک می‌کند.
۲- یک احساس بسیار ناخوشایند ، و اغلب مبهم دل‌واپسی است که با یک یا چندتا از احساس‌های جسمی همراه است. مثل احساس خالی‌شدن سردل ، تنگی قفسه سینه ، طپش قلب ، سردرد ، میل جبری ناگهانی برای دفع ادرار ، بی‌قراری. اضطراب یک علامت هشداردهنده است ، خبر از خطری قریب‌الوقوع می‌دهد و شخص را برای مقابله با تهدید آماده می‌کند.
۳- اضطراب مقدم بر هر چیز یک حالت ترس ، نگرانی و ناراحتی است. اضطراب با ترس ارتباط نزدیک دارد اما ترسی است که گاهی در مقابل امر مبهم به‌وجود می‌ آید و زمانی موضوع معینی ندارد. خلاصه می‌توان گفت ، اضطراب به‌معنی ترس مبهم است. اضطراب گاهی به‌معنی نگرانی از رفتار خودمان یا احساس تقصیر نیز می‌باشد و گاهی هم ترس از نشان‌دادن ترس نیز سبب اضطراب می‌شود و این امر در مواردی است که قانون ابراز ترس را منع کرده است.

2_توصيف وضعيت موجود

زهرا دانش آموز پايه اول راهنمايي مدرسه عطيه تربت حيدريه درس ميخواند اين مدرسه شامل 150 دانش آموز دارد زهرا در كلاس آرامش نداشت و در چهره اش اظطراب و استرس ديده مي شد و گاهي داراي لرزش دست و پا مي شد مخصوصا زمان پرسش درس او رنگش مي پريد و مدام دستهايش را درهم مي فشرد

3_ گرد آوري اطلاعات (شواهد۲):

با زهرا صحبت كردم و علت اضطرابش را جويا شدم او مطرح كردؤ كه چون امسال معلم ها متعدد هستند و براي هر درس معلمي وجود دارد و هركدام توقعاتي دارند و او چون تا كنون جز دانش آموزان ممتاز نبوده و اكنون با تغيير مقطع و گوناگوني دروس و دبيران دچار اضطراب شده كه ممكن است از پس خواسته هاي معلمان بر نيايد و ترس از كمي نمره و عكس العمل دبيران و خانواده دچار استرس شده است با دوستان زهرا هم صحبت كردم و آنها نيز اين حالت او را بيان كردند با بقيه دبيران او نيز اين موضوع را در ميان گذاشتم آنها نيز گفتند كه در كلاس درس آنها  نيز او به همين صورت است و در تمام طول ساعت اضطراب خاص دارد مادر زهرا را به مدرسه دعوت كردم و از رفتار او در مدرسه و همچنين خانه با او صحبت كردم مادر نيز اضطراب او را در خانه مطرح كرد كه او هميشه نگران درسها و پاسخگويي به آنهاست و اين موضوع در نمرات او تاثير گذاشته و نمراتش كمي افت كرده بود

4_ تجزيه و تفسير داده ها

با جمع آوري اطلاعات و صحبتها يي كه داشتم متوجه شدم كه عامل اضطراب اصلي زهرا تغيير مقطع تحصيلي و نا آشنايي با دوره جديد و معلمان جديد مي باشد اين وضعيت جديد باعث اضطراب او كه تا كنون جز دانش آموزان ممتاز بوده شده كه شايد نتواند با اين وضعيت موقعيت سالهاي قبل خود را حفظ كند تعدد درسها و دبيران و انتظارات متعدد آنها باعث نگراني وي شده بود و دچار يك نوع سر در گمي شده كه هميشه ترس و دلهره در كلاس همراه اوست

5_ انتخاب راه حل جديد

با توجه به اطلاعاتي كه بدست آورده بودم مشكل او را با مشاور مدرسه در ميان گذاشتم و زهرا را به مشاور مدرسه معرفي كردم و همچنين مادر زهرا نيز چند بار به مدرسه مراجعه كرده و با مشاور صحبت كرد براي زهرا برنامه ريزي درسي پيشنهاد شد  و با كمك برنامه ريزي و صحبتهاي مشاور شايد وضعيت او بهتر شود با دبيران صحبت شد و تصميم گرفتيم كه در كلاس پايه اول با دادن آرامش به دانش آموزان كه اكثرا ترس و اظطراب دارند آنها را كم كم به وضعيت جديد عادت دهيم خواندن  يك دعا يا يك آيه يا حديث در اول ساعت هم ميتواند يك راه خوب براي اين مشكل باشد

6_ اجراي راه جديد

زهرا براساس برنامه ريزي كه مشاور به او داده بود عمل مي كرد و زمان كافي براي درسها مي گذاشت در شروع كلاس آيه يا حديث خوانده مي شد دبيران سعي مي كردند ابتدا از زهرا درس را پرسش كنند و با تشويقاتي رضايت خود را از وي ابراز مي كردند دوستان زهرا هم در دادن آرامش به او كمك ميكردند مشاور مدرسه هم اوقاتي را اختصاص داده بود كه با او صحبت كند و او را كمك و راهنمايي كند

7_ گردآوري اطلاعات (شواهد 2):

بعد از مدتي از راه جديد رفتار زهرا را در كلاس بررسي كردم و از مادر و بقيه دبيران نيز در مورد رفتار او سوال نمودم همه از تغيير رفتار او صحبت مي كردند اعتماد به نفس او افزايش يافته بود و اضطرابش در كلاس كمتر شده بود و نمرات او نسبت به قبل خيلي بهتر شده بود

8_ارزشيابي تاثير اقدام جديد و تعيين اعتبار آن :

اقدام جديد در مورد زهرا تاثير مثبت داشته و اضطراب او نسبت به گذشته كمتر شده و هنگام پاسخگويي به پرسش هاي معلم استرس كمتري دارد و بهتر مي تواند مطالب را بيان كند و نمرات او نسبت به قبل رشد بيشتري داشته است

9_ تجديد  نظر و دادن گزارش  نهايي يا اطلاع رساني :

با بررسي رفتار زهرا و صحبت  با مادرش  از تغيير رفتار او راضي بوده و دبيران نيز رضايت خود را بيان كردند

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:41  توسط اشرف بخشنده سجاد  | 

چگونه توانستم باتوجه به در خواست مادر دانش اموز مریم مشکل رابطه عاطفی اوبا خانواده را برطرف کنم.

  ۰۰۰۰رابطه عاطفی

عبارت است از پیوند و دلبستگی بین دو موجود زنده که این میتواند موقت ویا دائم باشد . معمولا در پیوند های خونی و ژنتیکی دلبستگی بیشتری اتفاق می افتد .

این نوع دلبستگی همراه با عاطفه میباشد عاطفه یعنی مهر یعنی محبت و دوست داشتن بدون قید و شرط بنابراین رابطه ی عاطفی عبارت است از ایجاد و پیوند دو یا چند نفر براساس مهر و محبت بدون قید وشرط که منجر به دلبستگی روحی و روانی در افراد میگردد .

موقعیت جغرافیایی روستای اردوغش

روستای اردوغش در ۱۵ کیلومتری شرق نیشابور در بخش زبرخان واقع شده است

وضعیت موجود مدرسه

مدرسه ی نور دانش واقع در روستای اردوغش می باشد.این مدرسه دارای ۲۵ دانش اموز می باشد که در سه پایه ی مقطع راهنمایی مشغول به تحصیل هستند .مدرسه ی مذکور از امکانات برخوردار بوده و زیر نظر مجتمع اموزشی اردوغش می باشد.
 
گرد آوری اطلاعات 
 مریم دانش آموز مقطع راهنمایی که در کلاس دوم مشغول به تحصیل می باشد پدرش راننده و مادرش خانه دار است او دو خواهر و یک برادر دارد از نظر مالی در خانواده ای متوسط زندگی میکند که مشکل خاصی از این نظر ندارد .
رابطه ی مادر با بچه های دیگر خانواده در حد مناسبی می باشد و مشکل حادی وجود ندارد بر اساس بررسی های بعمل آمده مشکل اساسی رابطه یمادر و مریم حساس بودن بیش از حد مادر نسبت به مریم می باشد مادر فکر میکند مریم هم مانند بچه های دیگرش می باشد وهمان برخوردی که با دیگر بچه ها دراد همان را با مریم انجام میدهد اما غافل از این است که بچه ها باهمدیگر تفاوت دارند بر اساس یافته های روانشناسی تفاوتهای فردی حتی در دوقلوهای یک تخمکی نیز وجود دارد بنابراین مادران وپدران با یستی در امر تربیت فرزندان به این نکته توجه نمایند از طرف دیگر مریم قدرت تفکر این وضعیت را ندارد و نمیتواند خود را در قالب قوانین و مقررات خانواده قرار دهد و این شاید به دلیل سن پایین او باشد و شاید به دلیل لجبازیها و خود خواهی های او باشد اما هرچه هست مشکل این خانواده در درک متقابل یکدیگر حل میشود
هرگاه والدین مریم را به همان صورتی که هست بپذیرند و دنیای درونی اورا درک کنند و خصوصیات روان شناختی او را شناسایی کنند و نقاط ضعف و قوت او را درک کنند  و آزادیهای مناسب به او بدهند به نظر میرسد گامهای زیادی در جهت حل مشکل برداشته میشود در کلاس و مدرسه نیز رفتار گرم وصمیمی با همکلاسی ها ندارد افسرده به نظر میرسد
وقتی که با پدر مریم صحبت کردم متوجه شدم که او هم توجه آنچنانی به مریم ندارد و مریم احساس تنهایی زیادی میکند تصور کنید رابطه ی دختری با مادرش مناسب نباشد و پدر خانواده هم سرگرم کار خود باشد از نظر روحی و روانی بچه ها  ارضا نمی شوند . حال چه اتفاقی می افتد؟
دختر یا پسر به کجا باید مراجعه کند برای رفع نیازهای عاطفی خود چه کند طبیعی است که در این فضا بچه ها به افرادی پناه ببرند که نیازهایشان را برآورده سازند مریم نیز از این قاعده مستثنا نیست و لذا انگیزه ی او برای درس خواندن کمتر شده و توجه او به جنس مخالف بیشتر شده و دنیای واقعی خود را در جای دیگر می بیند طبیعی است که در این فضا کج خلق و سرکش شود  و پرخاش گری را پیشه ی خود کند و. والدین که تحمل سرکشی او را به دلیل عدم درک رفتار او ندارند او را تنبیه می کنند و او را تحت فشار زیادی قرار می دهند بطوریکه یک رابطه ی نادرست در این خانواده شکل میگیرد .
تجزیه و تفسیر داده ها
بر اساس بررسی های بعمل آمده علل گوناگونی باعث این مشکل شده اما عامل اصلی مشکل مریم ومادرش عدم درک وضعیت روحی و روانی است مریم توسط والدینش می باشد مریم با بچه های دیگر تفاوت زیادی دارد مشکل اینجاست که مادر مریم را میخواهد درست مانند بچه های دیگر تربیت کند و از او انتظار این را دارد که جواب بزرگتر را ندهد ُدرسش را خوب بخواند و هر چه او گفت گوش کند اما این با روحیه و شخصیت مریم در تضاد است و راهکار مناسبی برای تربیت او نیست.
انتخاب راه حل
راه حل مورد نظر اقدامات مشاوره ای مناسب ( خانواده درمانی) و مداخله های روانشناسیصورت گرفت بنابراین ارجاع به کلینیک مشاوره و روانشناسی در اولویت است قبل از این این کار مادر و پدر مریم دعوت شده ودر خصوص تفاوتهای فردی مریم با آنها صحبت شود اینکه اورا بدون قید و شرط دوست داشته باشند و او را همانطور که هست بپذیرند و به او شخصیت بدهند و از سخت گیریهای بی جهت و تنبیه پرهیز نمایند
اجرای راه حل
 مریم به مرکز روانشناسی معرفی شدو بر اساس توصیه های مشاور و روانشناس لرتباط عاطفی مریم و خانواده اش بهتر شد با مشاوره خانواده تماس گرفتم و مطابق دستور العملهای روانشناسی وی مادر مریم به مدرسه دعوت شد و او را در اجرای هر چه بهتر اقدامات روانشناسی یاری کردم
گرد آوری اطلاعات شواهد ۲
پس از چند جلسه خانواده درمانی و نیز حفظ ارتیاط معلم و مدرسه با والدین واجرای دستورالعملهای روانشناس و نیز پرسش از اعضای خانواده و دوستان روابط عاطفی مریم با خانواده اش بویژه مادرش بهبود یافته  ودر حال حاضر مریم از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار شده انگیزه ی او برای درس بیشتر شده و اخلاق و رفتار او نیز با همکلاسیهایش بهتر شده است و رضایت مندی نسبتا بالایی در خانواده مشاهده میشود .
ارزشیابی
ارائه ی راه حلهای مناسب اقدامات مشاوره ای و نیز حفظ ارتباط والدین با معلم و مدرسه و نیز مهم جلوه دادن مشکل مریم و مادرش برای مسئولین تربیتی و نیز پیگیری مداوم و دلسوزانه موضوع باعث شدکه یک پیوند عاطفی مناسبی بین مریم و مادر  شکل بگیرد .
گزارش نهایی( اطلاع رسانی)
رفتار مریم در مدرسه زیر نظر گرفته شد مشاهده شد که او دیگر منزوی نیست ُ با بچه ها بازی میکند در فعالیتهای گروهی شرکت میکند ُ دیگر از دعوا خبری نیست و برخورد صمیمانه ای با دوستان دارد رفتار او نیز در خانواده بررسی شد و دریافتند که مارد و پدر مریم را درک میکنند و از سختگیریهای بی مورد و فشارهای بی جهت دست برداشته اند . 
مریم از نشاط خیلی زیادی برخوردار شده و انگیزه ی درسی و پیشرفت او نیز به طرز چشم گیری افزایش یافته است.
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:31  توسط عفت دولابی  | 

چگونه توانستم با روش فعال نمایش باعث پیشرفت چشمگیر دانش اموزان دردرس تاریخ شوم.

به نام خداوند بخشایشگر

موضوع : چگونه توانستیم با روش فعال نمایشی باعث پیشرفت چشمگیر دانش آموزان در درس تاریخ شویم

فهرست مطالب :

1-    بیان مسئله

2-    توصیف وضعیت موجود

3-    گرد آوری اطلاعات ( شواهد 1 )

4-    تجزیه و تفسیر داده ها

5-    انتخاب راه جدید

6-    اجرای راه جدید

7-    گرد وری اطلاعات ( شواهد 2 )

8-    ارزشیابی ، تأثیر اقدام جدید و تعیین اعتبار آن

9-    تجدید نظر و دادن گزارش نهایی یا اطلاع رسانی

10-منابع و مؤاخذ

1-   بیان مسئله :

روش تدریس فعال :‌به روش اطلاق می شود که بتواند فعالیت های دانش آموزان را تقویت و یادگیری را به یک جریان دو سویه تبدیل نماید بنابراین معلم باید فراگیران را با مطالب یادگرفتنی درگیر سازد . و راه وروش دانستن را به آنها بیاموزد نه اینکه صرفاً ب انتقال اطلاعات و معلومات اکتفا کند . بعضی اوقات معلمان مطالب زیادی را تدریس می کنند ولی بعداً متوجه می شوند دانش آموزان می توانند حتی مقدار کمی از آنچه را که مطرح شده است بازگو نمایند راستی دلیل این امر چیست ؟‌در پاسخ باید گفت دلیل این امر بی توجهی معلمان به روش های یاددهی و یادگیری یعنی به کار نگرفتن روش های فعال در آموزش را دلیل اصلی می توان قلمداد کرد . به همین دلیل کیفیت آموزش در بسیاری از مدارس از سطح مطلوب برخوردار نیست و دانش آموز اغلب مطالب را حفظ و پس از پایان یافتن امتحانات آنها را فراموش می کند . به کار گیری روش های فعال تدریس باعث می شود یادگیری تا عمق جان دانش آموز رسوخ کند و نه تنها یافته ها و کشفیات خود را به سادگی فراموش نکند بلکه در طول زندگی آن را به صورت کاربردی به کار ببرد .

انواع روشهای تدریس :

1-    روش تکرار و تمرین         2- روش سخنرانی          3- روش مباحثه ای       4- روش مطالعه مستقل

     5 -  روش پژوهش گروهی       6-  روش آزمایشگاهی    7- روش ایفای نقش    8-  روش نمایش دادن

و .......... و اکنون چون یکی از روش های فعال من در کلاس نمایش دادن است به توضیحی در مورد آن می پردازم

روش نمایش :‌این روش بر مشاهدا و دیدن استوار است افراد مهارت های خاصی را از طریق دیدن فرا می گیرند .

مراحل اجرای روش نمایش

1-   آمادگی                                            2- توضیح                                        3- مرحله نمایش

2-   توصیف وضعیت موجود :‌

در سال 82 در مدرسه در شهر مشغول تدریس بودم این مدرسه 280 نفر دانش آموز داشت دارای 10 کلاس        4 کلاس اولی                 3 کلاس دومی                         3 کلاس سومی به طور متوسط در هر کلاس 23 تا 27 نفر دانش آموز درس می خواندند کلاسی که من مورد نظرم است پایه دوم می باشد .

3-   گرد آوری اطلاعات :

در کلاسم متوجه شدم که اکثر دانش آموزان هنگام تدریس توجهی به کلاس ندارند و با بی میلی به تدریس گوش می کنند و هیچ انگیزه ای برای یادگیری ندارند بعد از گذشت دو ماه از سال نمرات امتحان و ارزشیابی ورودی آنها را بررسی کردم متوجه شدم که سطح نمرات پایین است فقط 3 تا 4 دانش آموز فعال که در همه کلاس ها پیدا می شود . دروس دیگر کلاس را بررسی کردم بجز درس علوم نمرات نسبتاً پایین بود .( بعد از پرسش از مدیر در مورد اوضاع مدرسه و خانواده آنها با دبیر علوم صحبت کردم و متوجه شدم ایشان از روش های جدید صحبت می کندکه دانش آموزان به کلاس ایشان راغب تر هستند . ) 

4-   تجزیه و تفسیر داده ها

نمرات 3 نفر از دانش آموزان متوسط و 2 نفر ضعیف در دو ماه اول سال

 

زهرا

مریم

دانش آموزان ضعیف

آبان

مهر

آبان

مهر

دو ماه اول سال

14

5/9

13

5/11

علوم

11

11

11

9

تاریخ

12

9

5/8

5/6

زبان

 

فاطمه

زهره

دانش آموزان متوسط

آبان

مهر

آبان

مهر

دو ماه اول سال

17

18

18

16

علوم

14

5/11

15

13

تاریخ

16

14

13

5/11

زبان

 

             با بررسی های که انجام دادم سطح نمرات و بازده کلاس ایشان بالاتر از کلاس من بود . این روش ، روش فعال بود که معلم فقط نظاره گربود و دانش آموز وادار به فعالیت می شد .

5-   انتخاب راه جدید :

تصمیم گرفتم روش تدریس خود را تغییر دهم ابتدا مطالب زیادی در مورد روش تدریس فعال بررسی کردم و مطالب را جمع آوری و خودم و وسایل کمک آموزشی بیشتر را برای تدریس آماده نمودم و بر آن شدم که یکی از درس هایم را با روش نمایش اجرا کنم که به هر یک از دانش آموزان با توجه به استعداد و توانایی ظاهریشان نقش دادم و قرار شد هفته بعد برای اجرای نمایش آماده شوند .

6-   اجرای راه جدید :‌

برای آزمایش این کار ( روش نمایش ) بسیار خوشایند دانش آموزان بود و دانش آموزان هر یک نقش خود را بسیار عالی و نکته به نکته کتاب و حتی خارج از کتاب و مطالب جدیدتر را اجرا کردند . پس متوجه شدم دانش آموزانم برای اجرا از کتابخانه مدرسه نیز استفاده کرده . من هم در اجرای نمایش به عنوان راوی در ارائه درس به آنها کمک می کردم ووسایل را فراهم می نمودم .

7-   گرد آوری اطلاعات ( شواهد 2 )

بعد از اجرای این روش جدید برای دانش اموزان شرایط یکسان فراهم آوردم و درس را پرسیدم و همه قادر بودند نکته به نکته کتاب را بازگو کنند . انگار مطالب درس جدید در ذهنشان نقش بسته بود . و دانش آموزان هم به صورت داوطلبی حاضر بودند با هم در جواب دادن سئؤالات درس رقابت کنند.در هفته های بعد نیز مطالب درس های جدید رضایت بخش بود . البته با پرسش چند دفعه حتی برای والدینشان صحبت کرده بودند و رضایت خود را اعلام کرده بودند .

نمرات همان دانش آموزان در 2 ماه بعد ( تاریخ ) 

دی

آذر

 

19

17

زهره

18

16

فاطمه

14

13

مریم

15

12

زهرا

  8-   ارزشیابی تأثیر اقدام جدید :

پرسش چند هفته از اول کتاب تکرار می شد و دانش آموزان درس را خوب فرا گرفته بودند و حتی با گذشت زمان از درس های گذشته قادر به بیان آن بودند ( به اهداف آموزشی رسیده بودند ) حتی در رفتار آنان تغییراتی محسوس وجود داشت ( اهداف رفتاری )

9-   تجدید نظر و دادن گزارش نهایی :‌

پس از آن تصمیم گرفتم هر روز و هر هفته درس جدیدم را با یکی از شیوه های جدید تدریس مثل پرسش و پاسخ ، نمایش ، بارش مغزی بحث گروهی انجام دهم اکنون کلاسهایم بسیار فعال و جذاب می باشد و نتیجه خوبی دارد . و دانش آموزان و خودم با میل و رغبت در کلاس حاضر می شویم ضمن اینکه در الگوهای برترتدریس شرکت کردم و روش های جدید را آزمودم و نقاط ضعف خود را برطرف میکنم . امید است هم معلمان تلاشگر موفق باشند .

10-           منابع و مأخذ :

1-    تصمیم گیری در تعیین خط مش عمومی . دکتر سید مهدی الوانی – انتشارات سمت – 1378

2-    مطالب مربوط به آموزش و پرورش – معلمین – مشاوران – روش ای تدریس و مدیریت – شهرستان فریمان  سال 83 – 82

 « معلمی هنر است ، عشق است ، ایثار و فداکاری است »

 معصومه کرد نوقانی بهار 91

 با همکاری استاد محترم

« جناب آقای الهی »

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:19  توسط معصومه کردنوقابی  | 

چگونه توانستم مشکل افسردگی شیما را حل و در نتیجه به بهبودوضعیت درسی او کمک کنم

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:15  توسط زهره احمدیان  | 

چگونه توانستم میزان خجالتی بودن مریم راکاهش دهم؟

1-بیان مساله :

خجالت کشیدن ، ناراحت بودن در هر شرایط که با دیگران صحبت میکنید ، از آنچه تصورش را میکنید عادی تر است . این حالت شما ترس از اجتماع  phobia ) ) نیست . ترس از اجتماع بسیار وسیع تر از خجالت کشیدن ساده است . در ترس از اجتماع ، نسبت به تمام فعالیت های اجتماعی ترس دایمی و زیاد وجود داری . نتیجه ترس از اجتماع اضطراب شدید یا اجتناب از آن موقعیت است . میتوانید با کمک گرفتن از دوستان هم خجالت و هم ترس از اجتماع را کاهش دهید دلیل خجالت کشیدن چیست ؟ برخی از متخصصان معتقدند که یک زمینه ژنتیکی برای خجالت کشیدن وجود دارد . درست است که هر نوزادی با خلق و خوی ذاتی به دنیا می آید اما کودکان حساس تر بیشتر مستعد خجالت کشیدن هستند . اما در واقع هیچ گونه اطلاعات دقیقی وجود ندارد که نشان دهد این کودکان حتما خجالتی بار می آیند . از طرفی ، به نظر میرسد که تجارب زندگی میتواند خجالتی بودن را تحت تاثیر قرار دهد . علت این که افراد خجالتی اعتماد به نفس پایینی دارند ، هم همین است . آنها تصور میکنند آنچه باید بگویند ، ارزش گوش دادن ندارد . بنابراین میترسند که دیگران آنها را نپذیرند . بیشتر افراد فکر میکنند که افراد خجالتی درون گرا هستند ، اما در کمال تعجب بسیاری از افراد برون گرا هم خجالتی هستند ، آنها در نقشی که تعین میشود و تحت کنترل آنهاست  فوق العاده اند اما زمانی که در موقعیت های اجتماعی هستند ، بی اختیار خجالت میکشند .

شما ممکن است درون گرا باشید ، اما لزوما خجالتی نیستید ، چرا ؟ افراد درون گرا ذاتا صریح هستند ، افراد خجالتی اغلب به اشتباه متکبر و مغرور فرض میشوند اما لزوما اعتماد به نفس پایینی ندارند . افراد درون گرا ممکن است در موقعیت های اجتماعی ، احساس بهتری داشته باشند اما افراد خجالتی در چنین مواقعی احساس ناراحتی میکنند . چندین نکته مثبت در خجالتی بودن وجود دارد :

افراد خجالتی تمایل دارند تا شنونده خوبی باشند . میخواهند تا دوستان نزدیکی داشته باشند و با آنها هم بسیار روراست هستند .

2- توصيف وضعيت موجود :

مريم دانش آموز پايه اول راهنمايي مدرسه 15 خرداد است اين مدرسه داراي 150 دانش آموز مي باشد . اين مدرسه در حاشيه ي شهر واقع شده است حدود 200 دانش آموز دارد شامل مدير مجتمع ، مدير آموزش گاه ، معاونين ( اجرايي ، آموزشي ، پرورشي ) مي باشد همچنين داراي 20 دبير و 7 كلاس است .

كلاس اول كه مريم در آن مشغول به تحصيل است 34 دانش آموز دارد او دختري ساكت و آرام است و معمولا ً در كلاس صحبت نمي كند هنگامي كه بحث هاي گروهي مطرح مي شد بسيار كم و به ندرت صحبت مي كرد مگر در زماني كه به او از اجبار خواسته مي شد كه نظر خود ار بدهد وگرنه گوشه گير و بسيار خجالتي بود هنگامي كه صحبت مي كرد لرزش را مي شد در صداي او احساس كرد . تصميم گرفتم كه گامي جهت بر طرف كردن مشكل مريم بردارم .

3- گرد آوري اطلاعات (شواهد1):

به سراغ نمرات مريم در سال گذشته رفتم از طرفي سعي كردم با خود مريم صحبت كنم اما از آنجايي كه او خجالت مي كشيد نمي توانست با من به خوبي صحبت كند سپس با والدين او ارتباط بر قرار كرده و راجع به خصوصيات اخلاقي او در خانه مطلع شدم با صحبتي كه با والدين مريم داشتم متوجه شدم كه او در منزل دختري آرام و ساكت و منضبط است اما خيلي مانند كلاس خجالتي و گوشه گير نيست موضوع را با همكاران در ميان گذاشتم و از آن ها راجع به مريم سوالاتي كردم آن ها نيز با من نظر موافقي داشتند و معتقد بودند كه مريم در جمع بسيار خجالتي است .

4- تجزيه و تفسير داده ها :

با جمع آوري اطلاعات در يافتم كه تغيير مقطع ، داشتن دوستان جديدي كه در كنار او نشسته بودند كه از اعتماد به نفس بالا و رواني كلام بر خوردار بودند و همچنين دبيران كه توجه زيادي به مشكل مريم نداشتند اين مسائل مريم را بسيار رنج مي داد و باعث شده بود كه مشكل مريم دو چندان شود .

5- انتخاب راه جديد :

من قبلاً در امتحانات كلاسي به خصوص امتحانات شفاهي كه از مريم مي گرفتم نمرات او در سطح پاييني قرار داشت از طرفي در كار نامه مريم دروسي مثل تاريخ ، جغرافيا و رياضي در سطح پاييني قرار داشت همان طور كه قبلاً گفته شد من با او و خانواده اش در چندين مرحله صحبت كردم اما احساس كردم بايد از طريق مشاوره بهتر بتوان مشكل او را حل كردم والدين مريم ابتدا از بردن او به مركز مشاوره ممانعت مي كردند اما با صحبت هايي كه با مادر مريم داشتم راضي شد كه اين كار را انجام دهد مريم چند مرحله به مركز مشاوره مراجعه كرد .

6- اجراي راه جديد :

مريم با توجه به صحبت هايي كه مشاور با او انجام داده بود رفتار مي كرد من هم سعي مي كردم همراه با اقدامت مشاور با مريم صحبت كنم . طي برنامه ريزي هاي كه انجام شده بود هم از طريق مشاور و هم با صحبت هايي كه من با او انجام دادم روش هايي مانند دادن اعتماد به نفس و آرامش به او ، مريم را در حل مشكلش ياري داديم .

7- گرد آوري اطلاعات و شواهد 2 :

پس از مدتي در رفتار مريم تاثير بسزايي ديده مي شد به طوري كه حس مي شد تا حدود زيادي اين فعاليت ها اثر بخش بوده او مخصوصاً در كلاس اجتماعي كه نياز به بحث  گفتگو بود شركت مي كرد . من نيز به صحبت هاي او گوش مي كردم هر چند پاسخ ها ممكن بود درست نباشد اما به صحبت كردن مريم بها مي دادم . او بسيار تشويق شده بود طوري كه درهرجلسه كه نياز به پرسش و پاسخ بود او در اين پرسش و پاسخ ها شركت داشت .

8- ارزشيابي تاثير اقدام جديد و تعيين اعتبار :

در پرسش و پاسخ هايي كه در كلاس و همچنين بحث و گفتگوهايي كه به عمل آمد به همراه اقداماتي كه قبلاً انجام شده بود حالت خجالتي بودن در آن ديده نمي شد . در امتحانات كتبي كه انجام شد نمرات او كه روند رو به بالا داشت احساس مي شد حتي هنگام صحبت كردن آرامش و اعتماد به نفس در حالات مريم به وضوح ديده مي شد .

9- تجديد نظر و دادن گزارش نهايي يا اطلا ع رساني :

با بررسي رفتار هاي مريم مشخص شد كه مشكل خجالتي بودن او بر طرف شده همچنين دبيران نيز نسبت به رفع مشكل مريم احساس رضايت مي كردند . مريم در امتحانات پايان سال با نمراتي قابل قبول سال تحصيلي را با موفقيت به پايان رساند .

پیشنهادات:


 منابع:


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:8  توسط زهراغلامی  | 

چگونه توانستم کوثر را که دارای مشکل جسمی بود در کلاس به فعالیت وادارم.

کلید وازه: مشکل جسمانی (اسکولیوزیس)

حالت نا خوشایند که دارای نشانه ها وخصوصیات مشخص که ممکن است همه یا یک قسمت از بدن را دچار  

مشکل کند اشخاصی که دارای مشکلات جسمانی هستند بار سختی های گوناگون را با توانایی ضعیف 

جسمی خود تحمل می کنند این مشکلات ممکن است در اثر شرایط نا مناسب موجود در خانه مانند جمعیت 

زیاد ؛کم خوابی ؛ تغذیه نا مناسب  یا به طور ژنیتیکی بروز کند

این بیماری انحنای طرفی ستون مهره ها به طور موقت یا دائمی را که به علت یکسان نبودن کار عضلات دو طرف مهر ه ها بوجود می آید ۰ در فرد مبتلا به اسکو لیوزیس ستون مهره در پشت به یک طرف خمیدگی دارد که گاهی برای جبران آن در ناحیه کمر خمیدگی دیگری به طرف مقابل بوجود می آید شانه هاو کتف به طرفی که خمیدگی پشت وجود دارد بر آمده می شود ولگن در همان طرف خیلی بر جسته به نظر می رسد در موارد پیشرفته فرد از درد ناحیه پشت شکایت دارد ودر موقع راه رفتن می لنگد از علل بوجود آورنده این بیماری می توان از راشیتیسم؛ نا مساوی بودن طول پاها به علت بیماریهای استخوان یا مفاصل ؛فلج اطفال و گاهی در رفتگی مادر زادی را نام برد۰

بیان مسئله (توصیف موقعیت)

 اینجانب فرشته رضوی دبیر مدرسه ی راهنمایی مهر واقع در شهرستان نیشابور/شهرک قدس/بلوار 

دانشگاه  هستم که در درس علوم اجتماعی مشغول به تدریس هستم.مدرسه مورد نظز دارای 

امکاناتی همچون کتابخانه و نماز خانه و اتاق مشاوره و ازمایشگاه میباشد که در دو طبقه ساخته شده 

است . این مدرسه دارای کادری 35  نفره میباشد که شامل:مدیر ؛ معاون اموزشی ؛ معاون پرورشی ؛  

مشاور ؛ معاون فناوری ؛ مربی پرورشی و مربی بهداشت میباشد.

مدرسه دارای حدودا 350 دانش اموز است که هرکدام از خانواده های مختلف با فرهنگ و رفتار مختلف 

هستند و از نظر اقتصادی در سطح متوسط قرار میگیرند . 

دانش اموز مورد نظر (کوثر)در کلاس سوم در سال تحصیلی 91-90 مشغول به تدریس میباشد . پس از 

گذشت دو هفته از سال تحصیلی و شناختب که نسبت به دانش اموزان پیدا کردم متوجه شدم که کوثر 

در فعالیت های کلاسی شرکت نمیکند و حتی زمانی که به دانش اموزان اجازه راه رفتن در کلاس یا  

بیرون رفتن از کلاس را  میدهم او سر جایش میشیند در حالی که همه دانش اموزان به فکر بیرون رفتن 

از کلاس هستند . وقتی از  مشکل او مطلع شدم به فکر چاره ای افتادم که او را از حالت منزوی بودن 

بیرون آورم . 

گرد اوری اطلاعات(شواهد یک)

برای کسب امادگی های لازم پیش از پژوهی موضوع را با دوستان نقادم ؛ استادان ؛ همکاران پژوهشگر  

و دبیران مدرسه در میان گذاشتم.دبیرا ندیگر هم گفته مرا تایید کردند و راه حل هایی ارایه کردند . 

موضوع را با مادر دانش اموز هم در میان گذاشتم و او گفت:کوثردر عین ناتوانی جسمی علاقه فراوانی  

به سرودن شعر دارد و اشعاری هم گفته و در دفتری نوشته که برایتان می فرستم . از بیان این مطلب  

تصمیم گرفتم برای رفع مشکل این دانش اموز دست به کار شوم . کتابها و مجلاتی را در این زمینه 

 مطالعه کردم از جمله کتاب  بهداشت عمومی که ناتوانایی های جسمی را توضیح داده است . ضمن 

اشنایی با این ناتوانی تصمیم گرفتم با  بیان مطالبی در کلاس به طور کلی و با دانش اموز به صورت 

خصوصی و به کار گیری ابزار های تشویق کننده او را به فعالیت مشغول کنم .

مطالبی در کلاس عنوان شد مربوط به این که انسان به اراده ی خداوند روی زمین است و خدا 

استعدادها و  توانایی های زیادی به او عطا کرده است پس باید انسان خدا گونه شودو به اخلاق الهی  

اراسته گردد و در این  راه باید از تمامی نعمت های خدایی که به او اعطا شده است اعم از اعضا 

وجوارح  و نیرو های نهانی خویش  استفاده کند و ....  .

به طور خصوصی با دانش اموز رابطه بر قرار کردم و به او گفتم که مادرت از اشعارت تعریف کرده و از او  

 خواستم  که بعضی اوقات در کلاس شعر هایش را بخواند و به او گفتم که موقع خواندن دانش اموزان  

دوست دارند که او را ببینند .

اجرای راه حل و نظارت بر ان

 

بعد از گذشت دو هفته زنگ جغرافی او کتابی که مرربوط به سال قبل بود برای من اوردکه زمان خواندن  

درس توسط دانش اموزان ان را استفاده کنم واین هر جلسه این تکرار می شد . دانش اموز که نیمکت اخربود 

بلا فاصله بعد از ورود من به کلاس بلند میشد و کتاب را روی میز من می گذاشت و گاهی اوقات اشعارش را 

میخواند که بیشتر از تنهایی بیشتر از تنهایی و خلوت شعر گفته بود و به مرور زمان دیگر دبیران هم نشانه هایی از فعالیت او را در کلاسهای مختلف دیده

هایی از فعالیت او را در کلاسهای مختلف دیده بودند و بحث در گروه های درسی و یادداشت مطالب روی

تخته را برعهده میگرفت . 

گرد اوری اطلاعات پس از اجرای راه حل(شواهد 2 )

با توجه به راهکاری که بران نظارت داشتم کوثر کمکم به فعالیت علاقه مند شدو 

مشکلات درسی را با  دبیران درمیان می گذاشت.دبیران دیگر هم از عمل کرداو 

احساس رضایت میکردندهمچنین مدیر و معاون ومربی پرورشی از رفتار و   

فعالیت و همکاری او احساس خوبی داشتد پس از رفع اطمینان از رفع مشکل کوثر

در دفتر مدرسه مدرسه ضمن تشکر از از همکاران که در جریان پژوهش با من  

همکاری داشتند نتیجه پژوهش را به ان ها توضیح دادم

ازشیابی اقدام جدید و تعیین اعتبار ان

بررسی و ارزیابی تغییراتی که در اخلاق و رفتار کوثر روی داده گواه این طرح میباشد همچنین به گفته مادر  اوکوثر در منزل هم فعالیت های بیشتری انجام می دهد و همکاری خوبی دارد . 

ارایه گزارش و پیشنهاد

پیشنهادات و نظرات همکاران را مد نظر قرار دادم و هر جلسه سعی می کردم  با به کار گیری راه ها و روشهای جدید این دانش اموز را زیر نظر بگیرم و او را به فعالیت بیشتر وا دارم و هر جلسه که می گذشت فعایت او بیشتر میشد مثل نوشتن مطالب روی تخته (تخته نویسی),شرکت در کار های گروهی و گروه بندی درسی و خوانواده هم از کوثر ابراز رضایت می کردند .

با توجه به نتایجی که از اجرای این طرح بدست اوردم پیشنهاداتی را به دبیران و همکاران محترم ارایه میکنم:

1 – در امر تدریس و ارزشیابی تفاوتهای فردی را در نظر داشته باشید

2 – از تشویق دانش اموزان غافل نشوند و محیط کلاس را با نشاط سازند

3 – را بطه دوستانه و دو طرفه با دانش اموزان و والدین انان بر قرار نمایند تا بدین وسیله بتوانند بعضی از مشکلات دانش اموزان را به یاری خوانواده هایشان بر طرف کنند

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 16:57  توسط فرشته رضوی  | 

چگونه توانستم اختلال یاد گیری دانش آموز خود محسن رادر درس تاریخ پایه ی دوم راهنمایی بهبود بخشم.

                   بسم الله الرحمن الرحیم


نام نیکو گر بماندزآدمی              به کزاوماند سرای زرنگار

تقدیر وتشکر:

باتشکر از استاد گرامی جناب اقای الهی که با رهنمونهای بسیار ارزنده واصولی خود بنده را در اجرای این پروژه یاری نمودند  ودوستان وهمکاران خوبم  در مدرسه تا بتوانم به عنوان عضو کوچکی از خانواده ی فرهنگی کشورم سهم ناچیزی در برطرف نمودن مسائل ومشکلات دانش اموزان از نامطلوب به وضعیت مطلوب به شکل کاملا علمی  داشته باشم .

تقدیم داشت:

مطالب ویافته های خود را به همه ی همکاران عزیزم تقدیم مینمایم امید که مفید فایده قراربگیرد.

فهرست مطالب:

- ا نگیزه تحقیق

- بیان مسئله

- کلید واژه ها

- توصیف وضع موجود

-گردآوری اطلاعات شواهد1

-ا نتخاب راه جدید

- اجرای راه حل

- گردآوری اطلاعات شواهد 2

- نتیجه گیری وتاثیر اقدام

- پیشنهاد به خوانندگان

- موانع ومحدودیتها

- منابع

انگیزه ی تحقیق:

باتوجه به مشکلات بسیار زیاد در مدارس روستا که ناشی از عدم امکانات و سازماندهی مناسب نیروها وبسیاری دلایل دیگر میباشد واز آنجا که فقر فرهنگی واقتصادی در روستا بسیار زیاد است بر آن شدم تا مشکل دانش آموزم  (محسن )را که همانند فرزندم او را دوست داشتم  حل نمایم ونتوانستم نگاه معصومانه اش که درخواست کمک از من  بود را نادیده بگیرم واز کنار مشکل او بگذرم   .همچنین با توجه به اهمیت  وجایگاه درس تاریخ در فرآیند تعلیم وتربیت  به عنوان درسی انسان ساز و دادن بینش وسیع ودارای قدرت تحلیل مسائل جامعه ای را که درآن زندگی میکند وپرورش قوه ی تفکر وخلاقیت لذا خواستم محسن در این زمینه عقبتر از دیگر دوستانش نباشد پس بر آن شدم تا ازآموخته های علمی خود با هدایت استاد گرامی جناب آقای الهی استفاده نمایم برای رسیدن محسن به وضع مطلوب درسی.

بیان مسئله:چگونه توانستم اختلال یادگیری دانش آموز خود محسن را در درس تاریخ پایه ی دوم راهنمایی بهبود بخشم.

کلید واژه ها:اختلال یاد گیری -در س تاریخ

 اختلال یادگیری

اصطلاح اختلال یادگیری از نیاز به تشخیص و خدمت به دانش آموزانی برخاسته‌است که به طور مداوم در کارهای درسی خود با شکست مواجه می‌شوند و در عین حال درچهارچوب سنی کودکان استثنایی نمی‌گنجند. ظاهری طبیعی دارند، رشد جسمی و قد و وزن‌شان حاکی از بهنجار بودن آنان است. هوش انها کمابیش عادی است، به خوبی صحبت می‌کنند، مانند سایر کودکان بازی و مثل همسالان خود با سایرین ارتباط بر قرار می‌کنند. درخانه نیز یاری‌های لازم را دارند و کارهایی را که والدین به آنان واگذار می‌کنند به خوبی انجام می‌دهند. لیکن توانایی لازم برای به جریان اندازی اطلاعات برای بیان کردن و به ویژه نوشتن را ندارند. پس با توجه به مشخصات کلی این دانش‌آموزان، می‌توان آن‌ها را در گروه جدیدی به نام دانش آموزان اختلال یادگیری قرار داد و گفت این دانش آموزان در یک یا چند فرایند روانی که به درک کردن با استفاده از زبان شفاهی یا کتبی مربوط می‌شود، اختلال دارند که این اختلال می‌تواند به شکل عدم توانایی کامل در گوش کردن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن، هجی کردن یا انجام محاسبات ریاضی ظاهر شود.

ناتوانی‌های یادگیری با اصطلاح‌هایی چون خواندن جبرانی یا دیرآموزی مترادف نیست. این تعریف به طور ویژه از کودکان و نوجوانانی یاد می‌کند که به شدت دچار ناتوانی‌های یادگیری بخصوصی هستند. دانش آموزان مبتلا به این مشکل نیازمند آموزش ویژه‌ای هستند که بنا بر نظر امز باید با تمرینهای مخصوص، غیر معمول و با کیفیتی غیر عادی سر و کار داشته باشند این امر جدا از شیوه‌های آموزشی و منظمی است که اکثر کودکان از آن استفاده می‌کنند. وظیفهٔ کارشناسان در این زمینه این است که عهده دار جبران ناتوانی یادگیری به خصوص کودک به صورت آموزش انفرادی یاگروههای کوچک باشند.

درس تاریخ:

  درسی که تغییرات جامعه رااز گذشته تا کنون بررسی میکندوتحولات آن را پیگیری مینماید.

هدف ازاین درس در دوره ی راهنمایی بالابردن بینش اجتماعی دانش آموزان برای تحلیل جامعه ی کنونی  وپرورش قوه ی خلاقیت ونواوری میباشد.

 توصیف وضع موجود:

اینجانب معصومه صاعدی دبیر علوم اجتماعی و18سال سابقه ی خدمت درمدارس دولتی میباشم درطول این چندین سال با توجه به تدریس در مدارس عادی ومختلط  در شهرهای مختلف از جمله مشهد . یزدونیشابورتجربیات ارزنده ای کسب کرده ام از جمله تدریس در مدرسه مختلط فرصت بسیار خوبی را برایم فراهم نمود تا هر چه بیشتر تفاوتهای فردی دانش آموزان دختر وپسررا دریادگیری  دروس خواندنی کاملاَتشخیص دهم وباتوجه به این مطلب مشکل خودرا در زمینه ی محسن (دانش آموز پایه ی دوم راهنمایی)که دچار مشکل در این زمینه بودرا حل نمایم .

وضعیت جعرافیایی مدرسه:

مدرسه ی راهنمایی بوژآباد در شمالشرق نیشابور ودر ۱۰کیلومتری آن قراردارد .این مدرسه در روستای بوژآباد (تیغ مزار) واقع شده .از ابتدای جاده ی بوژان ۸کیلومتر مسیر فرعی است. این مدرسه دارای دو مقطع راهنمایی ابتدایی وبه صورت مختلط میباشد.مدرسه شامل ۵ کلاس که ۲تای آن متعلق به مقطع ابتدایی و۳کلاس آن مقطع راهنمایی وفقط دارای ۱معاون مرد میباشد.این مدرسه هر روز دارای ۳دبیر زن مقطع راهنمایی و۲آموزگار مقطع ابتدایی با یک دفتر آموزشگاه مشترک میباشد.ازنظر وضعیت اقتصادی دانش آموزان اکثرااولیای انها کشاورز -باغدار-وبعضا بیکار واز کار افتاده میباشند.دانش آموز مورد نظر در این مقاله محسن در کلاس دوم راهنمایی  میباشد پدر محسن از اعضای انجمن مدرسه است محسن برادری بزرگتر از خود دارد که در دبیرستان مشغول تحصیل میباشد واز نظر  یاد گیری مشکل محسن را ندارد.ز نظر وضعیت جسمی محسن سالم (قدواندازه و سرنرمال)وهیچ بیماری خاصی ندارد.محسن کمی خجالتی و عصبی - مهربان-ودوست داشتنی است مشکل او در درس تاریخ اختلال در یاد گیری است این موضوع را با توجه به موارد زیر در ابتدای سال تحصیلی یافتم که محسن در شروع کلاس وپرسش از درس گذشته مضطرب ودستپاچه است لذا تصمیم گرفتم مشکل او را در درس خود حل نمایم.

گردآوری اطلاعات

  شواهد(1):-- گرفتن گزارش از معاون مدرسه وسوابق تحصیلی محسن در سال گذشته

                    -- گرفتن شرح حال محسن از دبیران دینی-فارسی -علوم-حرفه-ودروس خواندنی دیگر

                   --از دوستان محسن نیز درباره ی محسن شرح حال گرفتم ومتوجه شدم محسن استعداد بازیگری خوبی دارد.

                  -- در پرسشهای شفاهی خوداز محسن فهمیدم اودر به یاد آوردن مطالبی که خوانده مشکل دارد.

              -- چند بار که امتحان کتبی گرفتم متوجه شدم که محسن توانایی به خاطر سپاری مطالب رادر حد دیگر دانش آموزان ندارد.

                -- بامحسن صحبت کردم واوهم ازاین وضعیت بسیار ناراحت ودر رنج بودوباتمام تلاشی که میکرد نتیجه ی کمتری میگرفت.

              -- نمرات محسن(4.3) در درس تاریخ در ماه  مهروابان نشان داد که اودر این درس اختلال یادگیری دارد.

انتخاب راه جدید:با توجه به شواهد موجود تصمیم گرفتم از طریق فعال کردن محسن درکلاس به او کمک نمایم.وشیوه پرسش وپاسخ خود را برای محسن تغییر دهم.

اجرای راه حل:

         -- تصمیم گرفتم که محسن خود ش از متن درس سئوالاتی را که به نظرش مهم است استخراج نمایدوبا بررسی سئوالات اومتوجه این موضوع شدم که نکات برجسته ودرشت درس برای او جذابتر وقابل به یاد آوری بیشتر  است.

          -- سئوالاتی راکه خود درآورده بخواندوهمان سئوالات را از او بپرسم ومن از محسن به اندازه ی توانش کار خواستم تا ضمن اجرای روش مورد نظر اوخسته ودلسرد نشود.

          -- گرفتن امتحان کتبی به شیوه ای که یادگیری آن برای محسن بیشتر است(اپن بوک)ودادن زمان برای پاسخ گفتن به سئوالات از روی کتاب که این مسئله برای او بسیار جذاب بود ضمن اینکه در مدت زمانی که برای او تعیین نموده بودم تمام حواسش به جواب دادن به سئوالات بود.

         -- پرسش شفاهی به جای کتبی واز نکات برجسته درس نکاتی که محسن خود تاکید کرده وآنهارااستخراج نموده است.

        --واگذاری متون نمایشی به محسن (باتوجه به استعداد وعلاقه محسن به بازیهای نمایشی)

شواهد(2):

       -- بالا رفتن انگیزه ی  محسن برای یاد گیری درس تاریخ وشوق وعلاقه اوبه این درس

       --پشتکار محسن برای اجرای متون نمایشی

       -- جدیت وپشتکاراودر طرح سئوال به شیوه ی خود.

      -- جدیت اودر یادگیری سئوالاتی که خود طرح نموده.

      -- بالا رفتن اعتماد به نفس محسن واینکه او نیز مانند دیگر دانش آموزان توانائیهایی مخصوص به خود دارد که تا کنون بلا استفاده مانده اند.

      -- بالا رفتن نمره ی محسن در درس تاریخ ازنمره ی  4 به14.در ماه ابان وآذر

نتیجه گیری وتاثیر اقدام:

     بعداز پایان این مراحل به این نتیجه رسیدم که دانش آموزانی که در یاد گیری از دیگر بچه ها عقب ترند وبه گونه ای اختلال یادگیری دارند باید آنها رادر کلاس فعال نگه داشت تا ضمن خودباوری واعتمادبه نفس یادگیری در زمینه مورد نظر حاصل شود .در واقع من روش برخوردم با محسن را در زمینه تدریس وپرسش وپاسخ تغییر دادم واز روش نمایشی وخودفعالی برای محسن استفاده نمودم.وباتوجه به نمراتی که محسن کسب کرده بود این روش برای او خیلی موثر بود.

پیشنهادات:

من به عنوان دبیر علوم اجتماعی پیشنهاد میکنم در درس تاریخ به کشف موقعیتها واستعدادهای دانش آموزان بیشتر توجه نماییم واز انجا که این دروس با زندگی اجتماعی وجریان اجتماعی شدن دانش اموزان ارتباط تنگاتنگی دارد لذا کشف استعدادها ی نهفته در انها ضمن رساندن ما به اهداف تعلیم وتربیت دانش آموزان را نیز برای وارد شدن به جامعه بزرگتر اماده مینماید.وضمنا در ارزشیابی از این درس از مقایسه ای عمل کردن ودادن نمره بر اساس سلیقه شخصی خود خود داری نمائیم.

موانع ومحدودیتهای من در راه این پژوهش:

عدم وجود امکانات در مدرسه از جمله :عدم تخصیص فضای ایجاد کارگاه علوم اجتماعی

عدم تشکیل جلسات انجمن اولیاءومربیان به دلیل اشتغال والدین

عدم برخورداری والدین محسن از سواد کافی برای ایجاد تغییر

عدم تناسب مطالب کتاب درسی با سطوح مختلف یادگیری در دختران وپسران

عدم وجود زمان کافی برای پژوهش

مشغله کاری من (هم دانشجو هم تدریس هم پژوهش)

منابع:

- مجلات رشد معلم (مسائل یاد گیری واموزش)

- ملکی . حسن .مقدمات برنامه ریزی درسی.انتشارات سمت.چاپ چهارم.1389.صفحه ی 168تا203

- حسن زاده .رمضان.روشهای تحقیق در علوم رفتاری.بی جا.نشر ساوالان.بی تا.چاپ هفتم.1387

- سایت علمی فرهنگی راسخون


     خدایا چنان کن سرانجام کار        تو خشنود باشی وما رستگار

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 16:53  توسط معصومه صاعدی  | 

چگونه توانستم غیبت و تاخیر در زهرا را کاهش دهم

کلاس گریزی و تاخیر مکرر دانش آموزان ممکن است ناشی از مشکلات روحی آنها باشد.اولیا با بیان واقعیت‌ها به اولیای مدرسه، می‌توانند در رفع این مشکل با آنان همکاری کنند .
تاخیر مکرر و غیبت غیر موجه دانش آموزان تخلف محسوب شده و جریمه‌‌هایی چون کسر نمره انضباطی را بدنبال دارد.
  بر اساس آئین نامه اجرایی مدارس مصوب شورای عالی آموزش و پرروش، غیبت غیر موجه و تاخیر مکرر دانش آموز در دفتر انضباطی ثبت شده و در نمره انضباط دانش آموز محاسبه می‌شود.

در صورت تاخیر مکرر یا غیبت بیش از حد دانش آموز، مدیر مدرسه موظف است با نظر شورای مدرسه تصمیم مقتضی را برابر مفاد ماده 76 این آئین نامه اتخاذ کند و مراتب را به طور کتبی به ولی دانش آموز ابلاغ کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 16:30  توسط فاطمه مشهدی  | 

تیترها و عناوین یک گزارش پژوهش در عمل یا اقدام پژوهی

تیترها و عناوین یک گزارش پژوهش در عمل یا اقدام پژوهی

- عنوان

- تشکر و قدردانی ( تقدیر از همکاران و کسانی که به اجرای طرح شما کمک کرده و نقش داشته اند)

- فهرست مطالب ( عنوان مطلب و صفحه)

- چکیده گزارش ( در یک صفحه و مختصر)

- مقدمه ( توضیح کلی در مورد مسئله، چگونگی تشخیص مسئله، انگیزه محقق از تحقیق و اهداف او از انجام تحقیق)

- بیان مسئله ( شامل توصیف وضع موجود و اهمیت و ضرورت انجام تحقیق)

- شواهد یک ( شامل مدارک، دلایل، اسناد ، ارقام و اعدادی که وضع موجود را به طور ملموس و عینی تبیین کنند)

- گرد آوری اطلاعات (جمع آوری اطلاعات در مورد مشکل و مسئله به منظور  شناسایی ریشه ها و علل پیدایش آن)

- تجزیه  و تحلیل اطلاعات ( تعبیر و تفسیر  داده های گرد آوری شده و استفاده از منابع علمی، صاحبنظران و همکاران و افراد درگیر با مسئله به منظور تبیین و علت یابی مشکل در راستای انتخاب راه حل آن)

- انتخاب راه حل یا راه حل ها ( یافتن راه حل یا مجموعه ای از راه حلها و انتخاب راه حل مناسب و قابل اجرا)

- اعتبار بخشی راه حل یا راه حل ها (بیان دلایل انتخاب و استناد به منابع مختلف جهت تایید راه حل های انتخابی)

-

اجرای راه حل یا راه حلها ( بیان چگونگی اجرای اقدام یا مداخله، برنامه اجرایی یا زمان بندی شده، توصیف مراحل اجرایی، نحوه نظارت بر اجرا  و بازخورد )

- نتیجه گیری (شامل توصیف وضع مطلوب و تغییرات ایجاد شده و اینکه راه حل ها و اقدامات تا چه حد موفق و موثر بوده است. در هر صورت نتایج مثبت و منفی ناشی از اقدام توصیف شود)

- شواهد دو ( جهت تایید و مستند نمودن نتایج طرح، همه مدارک، دلایل، اسناد، ارقام و اعدادی که وضع موجود بعد از اقدام را به طور ملموس و عینی نمایان می سازد، درج شود)

- ارزیابی نهایی و تعیین اعتبار اقدام ( تایید نتایج اقدام با استفاده از منابع مختلف)

- پیشنهاد ها (پیشنهادهای پژوهشی یا اجرایی طرح جهت معلمان پژوهنده دیگری که در موضوع مشابه این طرح در صدد انجام آن هستند)

- پیوستها ( جداول و نمودارها یا نمونه مدارک و شواهد یک و دو)

- منابع( فهرست منابع علمی استفاده شده و درج آنها با رعایت اصول نگارش. در صورت استفاده از سایتها و منابع اینترنتی می بایست آدرس سایت صفحه بازدید شده تاریخ و ساعت بازدید و نام نویسنده درج شود. در صورت مشخص نبودن نام نویسنده می توان آدرس صفحه را به صورت کامل آنگونه که در بالای صفحه دیده می شودُ درج نمود )

 * منبع: - قاسمی پویا. اقبال (۱۳۸۳). راهنمای پژوهش در عمل.تهران، انتشارات پژوهشکده تعلیم و تربیت

+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 21:5  توسط الهی  | 

روش تحقیق با رویکرد اقدام پژوهی در آموزش و پروش

عوامل بسیار زیادی در جریان آموزش و یادگیری تآثیر دارد که طی روش های تحقیق مرسوم دانشگاهی قادر به کنترل آنها نیستند.  

● مقدمه


عوامل بسیار زیادی در جریان آموزش و یادگیری تآثیر دارد که طی روش های تحقیق مرسوم دانشگاهی قادر به کنترل آنها نیستند. هدف از پژوهش در تعلیم و تربیت فقط کسب دانش محض نیست،بلکه دانشی است که در عمل بتوان از آن استفاده کرد و در بهسازی محیط آموزشی مفید باشد .چنین هدفی را پژوهش های تربیتی دانشگاهی و مرسوم نتوانسته اند حاصل کنند .این پژوهش ها اطلاعات خوبی در اختیار گذاشته اند که می تواند الهام بخش معلمان باشد اما اکثر آنها قابل استفاده مستقیم توسط معلمان در کلاس های درس و محیط مدارس نبوده اند ،کلاس های درس دارای پویایی ویژه خود هستند و برای بهسازی امر آموزش و پرورش و اثر بخش کردن آن ،لازم است از روش های گوناگون پژوهش ،به ویژه پژوهش های مبتنی برعمل (اقدام پژوهی )بهره جست این روش ها را باید جست و تدوین کرد و در اختیار معلمان قرار داد . این مقاله با این رویکرد تهیه شده است .


● مهارت ها و آمادگی های لازم پیش از اقدام به پژوهش


ـ مهارت روابط انسانی
ـ مراعات اخلاق در گرد آوری اطلاعات
▪ آشنایی با مهارت انسانی :
ـ ارتباط با دیگران
مهارت ارتباط با دیگران از جمله مهارت هایی است که لازم است معلمان پژوهنده با آن آشنایی قبلی داشته باشند .باید در نظر داشت که انسانها دارای دیدگاه ها و شخصیت های متفاوتی از یکدیگرمی باشند و به همین دلیل ممکن است مانند شما فکر نکنند ،اما آنچه مهم است این است که بتوانیم به حرف ها و نظرات دیگران خوب گوش کنیم و بیش از آنکه گوینده ی خوبی باشیم شنونده ی خوبی باشیم .
در اقدام پژوهی گروه های کاری گوناگونی با شما در ارتباط خواهند بود ازجمله مشارکت کنندگانی که شما با آنها کار می کنید مانند؛کارکنان محل خدمت خود ،دانش آموزان ،پدران و مادران دانش آموزان و... کثرت گرایی یا احترام به اندیشه های دیگران از جمله ویژگی های پژوهش در عمل (اقدام پژوهی )می باشد و مجموعه این اندیشه ها که حاصل خوانده ها وشنیده ها و مشاهده و تجربه های گوناگون هستند می تواند مفید باشد .
ـ اندیشه های انتقادی
نقادی ،محور اساسی اقدام پژوهی است و هر تغییر و تحولی نتیجه نقادی است اندیشه های نو حاصل و زاییده تفکر انتقادی است در مقابل تعصب سد راه عقل است .دیگران نقش مهم و کارسازی در اصلاح روش های ما می توانند داشته باشند . باید بیاموزیم تا تحمل نقادی دیگران را داشته باشیم .شنیدن انتقادهای دیگران وتآمل و تفکر در باره آنها ممکن است در های جدیدی را به روی ما بگشاید هر تغییری مستلزم داشتن انعطاف پذیری است تغییر ،همیشه با تنش و تعارض همراه است پژوهشگر آگاه باید از پیش آماده این نوع رخداد ها باشد .
ـ پژوهشگران همکار
آنها مانند خودتان علاقه مند به حل مسأله یا تغییر وضع نامطلوب موجود هستند .پس باید در ارزیابی از چگونگی پیشرفت کار و یافته های تان ،از نظر و فکر آنان بهره مند شوید .داشتن رابطه انسانی و منطقی با این افراد می تواند شما را در بهسازی امور یاری کند.
استادان یا راهنمایان شما ؛گروه دیگری هستند که می توانند در رسیدن به هدفتان یعنی تغییر وضع موجود وبه نظر شما نامطلوب ،با شما همکاری داشته باشند .این گروه به سبب آگاهی و تخصص هایی که دارند می توانند شما را راهنمایی کنند .ایجاد ارتباط با این افراد و جلب همکاری شان از جمله مهارت ها یی است که شما باید بتوانید آن را یاد بگیرید همیشه خودتان را آماده کنید تا ضمن شنیدن حرف های تشویق آمیز این افراد ،انتقادهای آنان را نیز بشنوید.
بطور کلی توانایی ما در ایجاد روابط انسانی در سازمان ها و فعالیت های آموزشی و اجتماعی تأثیر بسیار زیادی در توفیق یا عدم توفیق ما دارد.و معلمان پژوهشگر و هر معلم دیگری که به دلیل ویژگی های شغلی شان همواره با انسان سرو کار دارند ،لازم است از دانش و مهارت روابط انسانی یا سازمانی آگاهی داشته باشند و در عمل آموزشی و پژوهشی از آن بهره ببرند .
▪ مراعات اخلاق در گرد آوری اطلاعات
ضرورت مذاکره با مسؤلان،پیش از آغاز پژوهش موضوع را با مدیر یا ر&#۶۵۱۶۳;یس جایی که در آن کار می کنید ،در میان بگذارید اگر تغییراتی در طرح شما بوجود آمد آن را با مدیر و افراد ذی ربط دیگر در میان بگذارید .
حفظ اسرار مربوط به اطلاعات جمع آوری شده ،فقط اطلاعاتی را گزارش کنید که در حیطه مطالب عمومی است و خارج از قوانین و مقررات نیست .از گزارش اسرار شخصی و بد نام کننده خودداری کنید اگر قصد انتشار اطلاعاتی را دارید که به هر طریق دارای حساسیت است از منبع و مرجع ذی نفع اجازه بگیرید .
حفظ اسرار مربوط به هویت اشخاص و مکان ها ،بدون اجازه نام اشخاص و محل ها را فاش نکنید برای شرکت کنندگان نام های غیر واقعی در نظر نگیرید.اگر می خواهید از افراد نام نبرید می توانید
از اعداد یا نشانه ها مثل الف ،ب استفاده کنید اگر افراد یا مؤسسه ها به شما اجازه دادند آوردن نام آنان ایرادی نخواهد داشت.
حفظ حق همکاری نکردن دیگران .همیشه به یاد داشته باشید که افراد حق دارند در پژوهش شما شرکت نکنند .اصرار به این کاردور از اخلاق و روابط انسانی است .
حفظ حقوق مربوط به تعلقات فکری .می توانید حق گزارش کردن یا نکردن کلیه مطالبی را که به دست آورده اید برای خود حفظ کنید بسته به تصمیم و نگرش شماست که مطالب را به چه صورت و با چه محتوایی عرضه کنید .
حفظ اعتماد .هرگز همه چیز را تضمین شده تلقی نکنید .گاه گاهی به افراد مشارکت کننده مراجعه کنید و ببینید آیا تردیدی در آنان درباره کار شما به وجود آمده است یا نه .اگر سوءتفاهمی را احساس کردید تلاش کنید آن را بر طرف کنید .


● مراحل انجام پژوهش در عمل (اقدام پژوهی )


پژوهش به عنوان جست وجوی نظام مند برای کشف مجهول یا حل مسأله دارای مراحلی است که با توجه به نوع وهدف پژوهش ،علاقه ها و سلیقه های پژوهشگر ،مراحل پژوهش در عین تبعیت از منطق علمی و عقلی ،می تواند صورت های متفاوتی پیدا کند برای نمونه در مقایسه با پژوهش رسمی و دانشگاهی که معمولا ًخطی و تا حدودی تمام مراحل از پیش تعیین شده است مراحل اقدام پژوهی در عین پیروی از مراحل خاص دارای انعطاف بیشتری است و الگوی زیر مراحل این نوع پژوهش را نشان می دهد که به شرح آنها خواهیم پرداخت .

 

● مشخص کردن موضوع و عنوان پژوهش


هر پژوهشی در واقع با قصد پا سخگویی و پیدا کردن راه حل برای یک مسأله ی اصلی که در قالب یک پرسش ظهور کرده است ،آغاز می شود .هر پژوهش برای اینکه انسجام، هدفمندی و کاربردی بودن خود را حفظ کند باید بر حول یک مسأله ی اصلی ،سازماندهی شود .هر مسأله ی اصلی در واقع مرکزی است که در حوزه ی مسأله (problem area)قرارگرفته است .

اصلی یا حاشیه ای بودن یک مسأله در واقع به هدف تحقیق وابسته است ،لذا می توان گفت :اصلی یا حاشیه ای بودن یک مسأله امری نسبی است .مسأله سوألی است که در ذهن پژوهشگر راجع به یک پدیده ،مشکل یا بحران اجتماعی ،سازمانی مطرح می شود .هدف محقق از طرح این سوأل ریشه یابی علت یا علل به وجود آورنده ی آن مشکل یا مسأله است ،چگونگی این ریشه یابی بستگی تام به نوع و اهداف در نظر گرفته شده برای تحقیق دارد .اما به طور کلی این ریشه یابی را می توان دراین سوأل خلاصه کرد :چه چیزی این پدیده یا مشکل را به وجود آورده است ،و چرا؟ به بیان دیگر ،محقق با طرح چنین سوألی ،به دنبال راه حل ها و چاره جویی ها ست و از این نظر ،پدیده یا مشکلی که به نحوی ذهن پژوهشگر و توجه او را به خود جلب کند ،می تواند موضوع تحقیق قرار گیرد. اما ظرافت کار پژوهنده این است که موضوع تحقیق مورد نظر را که با تعبیرات عامیانه و غیر علمی در سطح جامعه ،سازمان (مدرسه ) یا یک گروه خاص مطرح شده است ،با زبان علمی بیان کند.پس بیان موضوع تحقیق به زبان علمی ،در واقع همان طرح مسأله ی تحقیق در قالبی روشن و دقیق براساس ضوابط علمی است .باید توجه داشت که مسأله ای را بدون تحلیل جنبه های مختلف آن و به صورت شتابزده انتخاب نکنید .حتی الامکان منابع مرتبط با تحقیق را بررسی و مطالعه نمایید.بطور کلی باید مط&#۶۵۲۵۱;&#۶۵۱۶۴;ن شد که پیامد وعلایم یک مشکل را به عنوان مسأله اصلی درنظرنگیریم.
همچنین موارد زیر را باید در نظر داشت :
۱) مورد علاقه شما باشد . چرا که اگر موضوعی مورد علاقه شما باشد با انگیزه بیشتری آن را دنبال می کنید .
۲) پژوهش پذیر باشد . بعضی از موضوعات به علل گوناگونی پژوهش پذیر نیستند .برای نمونه این سوأل کلی که «چگونه می توانم هوش کودکان را افزایش دهم؟ » پژوهش پذیر نیست . دست کم برای معلمان در شرایط فعلی شایان تحقیق نیست .
۳) دارای اهمیت باشد .هر پژوهشی ارزش علمی و کاربردی ندارد.
۴) در توان پژوهشگر باشد . باید موضوع پژوهش با توانایی های علمی ،امکانات و شرایط خاص پژوهشگر هم خوانی داشته باشد .
۵) منابع اطلاعاتی کافی در اختیار باشد .زیرا اساس پژوهش را اطلاعات تشکیل می دهد. اگر امکان گرد آوری اطلاعات کافی برای محقق نباشد ،کار پژوهنده سخت خواهد شد . بهتر است به موضوعاتی بپردازیم که جمع آوری اطلاعات برای آنها امکان پذیر باشد .


● راه های انتخاب موضوع تحقیق :


ـ تجارب شخصی
ـ تمایل به حل یک مسأله
ـ ارزش های فردی
ـ فرصت ها و تهدیدات پیش آمده
ـ بهره گیری از دانش قلمرو تخصصی
ـ سمینار ها و جلسات آموزشی و پژوهشی
ـ مطالعه مطالب انتقادی دیگران
ـ مطالعه پژوهش های دیگران ...
در تحقیقات اقدام پژوهی که بیشتر جنبه توصیفی و تحلیلی دارند ،پژوهشگر به دنبال ترسیم تصویری از «آنچه که هست » می باشد لذا سوأل های زیر می تواند به هر چه دقیق ترشدن موضوع و مسأله تحقیق و مشخص شدن آن کمک کند .
۱) آیا این موضوع ،مسأله و دغدغه ی من / ما در مدر سه و کلاسمان است ؟
۲) آیا می توان این موضوع را در مدت کوتاه ،حداکثر سه یا چهار ماه ،بررسی کرده و نتیجه علمی آن را مشاهده کرد ؟
۳) آیا این موضوع ،تغییری در کلاس درس و مدرسه ممکن است به وجود آورد ؟یا صرفا ً یک امر ذهنی و مجرد است ؟
۴) آیا می توان در مورد آن اطلاعات لازم و کافی به دست آورد ؟کلا ً چنین تحقیقی امکان پذیر است یا نه ؟


● توصیف وضعیت موجود وتشخیص مسأله


اقدام پژوهی در باره وضعیتی است که در آن قرار داریم . یعنی : این جا و اکنون . بنابراین لازم است پژوهشگر برای مشخص کردن مسأله مورد نظر خود که به دنبال بهبود و اصلاح آن است وضعیت فعلی را به روشنی توصیف کند تا تصویر روشنی از آن چه در محیط کار و مسأله آفرین وی می گذرد ،در اختیار بگذارد . در این مرحله پژوهنده ،برای نمونه معلم پژوهنده ،تلاش می کند وضعیت کلاس یا مدرسه ی خود را که مسأله یا وضع نا مطلوب یا نامعین در آن احساس شده است توصیف کند : مدرسه در کجا قرار دارد؟ دخترانه است یا پسرانه و یا مختلط ؟ چند دانش آموز دارد ؟یک نوبته است یا دو نوبته ؟ در چه کلاسی پژوهش صورت می گیرد ؟ در چه درسی ؟در باره کدام دانش آموزان ؟ یا درباره چه کسانی ؟ (والدین ،معلمان دیگر ،مدیر ،کارکنان اداره و.... )پس از شرح بستر و محیط مورد نظر ،مسأله خود را مطرح می کند . این مسأله در حقیقت موضوعی است که پژوهنده احساس می کند یا حدس می زند اگر تغییری در آن به وجود آید ،وضع مورد نظر بهتر می شود . پس می پذیریم که مسأله ی مورد نظر واقعیتی موقتی است و ممکن است پس از پژوهش معلوم شود که مسأله اصلی یا واقعی نبوده است یا برعکس ،مشخص شود که حدس اولیه ی ما درست بوده است و آنچه مطرح کرده ایم واقعیت داشته و مسأله ی اصلی نیز بوده است . معمولا ً در اقدام پژوهی مسأله به صورت یک جمله ی پرسشی مطرح می شود :«چگونه می توانم ................... بهبود بخشم ؟» .همان طور که
می بینید در فعل این پرسش نوعی عمل واقدام ،اصلاح و تغییر وجود دارد . اکثر پرسش های پژوهش در عمل (اقدام پژوهی ) ،چنین وضعیتی دارند . برای نمونه چند مثال در این مورد در زیر آورده می شود .
ـ ارتباط میان افراد مدرسه ی ما تا چه اندازه اثر بخش است ؟چگونه می توانم این اثر بخشی را افزایش دهم ؟
ـ چگونه می توانم در مدرسه به تفاوت های فردی کودکان توجه کنم ؟
ـ چگونه می توانم روش تدریس خود را در درس x اصلاح کنم ؟
ـ چگونه می توانم والدین کودکان این آموزشگاه را به مشارکت بیشتر تشویق کنم ؟
ـ چگونه می توانم علاقه ی دانش آموزان به درس x را افزایش دهم ؟
ـ چگونه می توانم رابطه خود با همکارانم را در مدرسه بهبود ببخشم ؟
معمولا ً مسایل کاری افراد به اشکال مختلف خود را نشان می دهند . برای نمونه معلم پژوهنده می تواند از طریق منابع زیر به مشکلات و مسا یل خود پی ببرد.
ـ ممکن است احساس کنیم کارها خوب پیش نمی رود
ـ اسناد و مدارک آموزشی
ـ واکنش های اداره
ـ واکنش های مدیر
ـ پژوهش های دیگران
ـ اسناد ومدارک علمی
ـ واکنش های شاگردان ....
پس از بررسی وضع موجود لازم است رخداد های عمده آن را به صورت منطقی تنظیم کنید و گزارش دهید در این گزارش باید تلاش شود که وضعیت مورد مطالعه به روشنی توضیح داده شود به گونه ای که خواننده بتواند از وضعیت مورد نظر تصویر واقعی و بدون ابهام و پرسش به دست آورد .


● گرد آوری اطلاعات (شواهد ۱)


گردآوری اطلاعات اغلب از طریق چهار روش میسر می شود . این چهار روش عبارتند از : مصاحبه ، مشاهده ، پرسش نامه و اسناد و ارقام . هر یک از این چهار روش کاربرد ها و ویژگی هایی دارند که لازم است اقدام پژوهان پیش از آغاز و اقدام به پژوهش با این روش ها آشنایی کافی را کسب کنند . این که چه روشی یا فنونی در اقدام پژوهی کاربرد دارد بستگی به موضوع و هدف آن پژوهش دارد .همه اطلاعاتی که جمع آوری می شود شواهد لازم برای اثبات یا رد چیزی نیستند .به بیان دیگر داده ها (اطلاعات ) مترادف با شواهد نیستند . شواهد داده هایی هستند که بدان وسیله می توانیم درباره ی تغییرات چیزی یا رخدادی داوری کنیم پس برای اثبات یا رد چیزی باید شواهد قابل قبول داشته باشیم . برای اینکه بتوانیم تصویر روشنی از واقعیت ها و رخداد هایی که در محیط کار و یا بستر پژوهشی ما می گذرد ،عرضه کنیم و ادعای منطقی داشته باشیم لازم است دردرجه نخست شواهد منطقی در اختیار داشته باشیم .
در اقدام پژوهی در دو مرحله نیاز به شواهد داریم ؛ یکی در مرحله ی تشخیص یعنی همین مرحله های که مورد بحث است ،و دیگری مرحله ارزیابی و قضاوت که پس از ایجاد تغییر و اجرای راه و پیشنهاد جدید ،به دست می آوریم تا ببینیم آیا تغییری که داده ایم مؤثر بوده است یا نه . پس دو نوع شواهد (۱) و شواهد (۲) خواهیم داشت .داده های پژوهش نقش بسیار مهمی در جست و جوی حقیقت و یافتن مسأله و راه حل ها دارند . هر چه داده های یک پژوهش مبتنی بر اصول علمی گرد آوری اطلاعات باشد و نیز از ابزار و وسایل ضروری گوناگون استفاده کنیم ،ادعای ما منطقی تر خواهد بود . برای مثال ،وقتی مدعی می شویم که شاگردان کلاس من در درس x ضعیف بودند و من با روش y این وضعیت را برطرف کردم باید نخست با اطلاعات کافی نشان دهیم که واقعا ً شاگردان ما ضعیف بودند ،یعنی معیاری برای ضعیف بودن تدوین کنیم و این معیار باید علمی باشد . بعد با داده های کافی ثابت کنیم که وضعیت شان بهبود حاصل کرده است .
با توجه به اهمیت داده ها و اطلاعات در پژوهش مهارت و توان پژوهشگر تا اندازه ای به میزان توان او در گرد آوری آطلاعات بستگی دارد. شما به عنوان معلم پژوهنده، برای کسب اطلاعات می توانید از منابع زیر استفاده کنید.
ـ همکاران خود ،مدیر و دیگر کارکنان مدرسه
ـ استادان و افراد متخصص
ـ کتاب ها ،مجلات ،مقالات علمی
ـ چکیده های تحقیقات انجام شده پایان نامه ها
ـ کتاب های تخصصی به ویژه در رشته علوم تربیتی و مدیریت
ـ اطلاعات حاصل از مصاحبه ها ،پرسش نامه ها ،مشاهده ها
ـ بازدید از کلاس ها در مدارس دیگر
ـ استفاده از سایت های اینترنتی و منابع اطلاع رسانی الکترونیک و... بطور کلی هدف از گرد آوری اطلاعات و شواهد در مرحله اول می تواند دو هدف باشد
۱) مشخص کردن وضع موجود به کمک داده ها و شواهد .یعنی نشان دادن کاستی ها و دست آوردها ،مسایل و مشکلات و چگونگی انجام و پیشرفت کار
۲) انتخاب یک راه موقت.
این راه موقت چنانچه پس از مطالعات و گرد آوری اطلاعات کافی انتخاب شده باشد بسیار ارزشمند است .
▪ اهمیت مطالعات و پیشینه تحقیق ؛
پژوهش زمانی دارای اهمیت وارزش علمی و کاربردی خواهد بود که بر آمده از مطالعات کافی درباره پیشینه موضوع تحقیق شما باشد . با مطالعه پیشینه موضوع تحقیق از چند و چون کارها آگاه می شویم و از دوباره کاری پرهیز می کنیم .وقتی از اقدامات و اطلاعات جمع آوری شده توسط دیگران آگاه شدید ،می توانید با نقد و تجزیه و تحلیل منطقی آنها وضعیت خودتان را مشخص کنید همواره از خود بپرسید:آیا اطلاعات به دست آمده منطقی و علمی است؟ اطلاعات به دست آمده دارای چه نکات مثبت و یا منفی است؟ و پرسش های دیگری که می تواند تحقیق شما را هدایت کند.
▪ تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها
منظور از تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها ،تبیین یا تشریح معانی است که در دل داده ها نهفته است تفسیر سبب می شود که فهم جامع و روشنی از معانی و مفاهیم پیدا کنیم . در خلال تفسیر داده ها تناقضات و مطالب ضد و نقیض و یا چگونگی روابط متقابل واقعیت ها یا رخداد ها خود را نشان می دهند . تجزیه و تحلیل این امکان را فراهم می سازد تا طبقه بندی و چارچوب منطقی و عقلانی از واقعیت ها به وجود آوریم با تفسیر دید گاه های گوناگون خود را نشان می دهد و به کمک این دید گاه ها می توانیم به راه حل های مناسب بیندیشیم . پیش از تفسیر داده ها در هم آمیخته اند و این داده ها به خودی خود نمی توانند گویای چیزی باشند لذا با تجزیه وتحلیل و تفسیر داده هاست که آنها به اطلاعات کاربردی تبدیل می شوند و می توان بر اساس آنها به تهیه چارچوبی برای حل مسایل و شناسایی راه حل درست یا درست ترین راه حل اقدام کرد.
الگوی تجزیه و تحلیل داده ها در روش های تحقیق گوناگون متفاوت می باشد. در اقدام پژوهی ضمن استفاده از داده های کمی، بیشتر از داده های کیفی و الگوهای آن استفاده می شود . در اینجا مختصرا ً اشاره می شود .
الف) الگوی ۱:
۱) روش شش پرسش: در این الگو پژوهشگر می کوشد داده هایی را که جمع آوری کرده است طی این شش پرسش عرضه کند تا بر اسا س آنها نتیجه گیری از داده ها بعمل آید.
ـ چرا؟علت و هدفها چیستند ؟
ـ چگونه ؟اعمال و رویداد ها چگونه روی می دهد ؟
ـ چه کسی ؟ چه کسی در گیر این مسأله است ؟چه کسی رفتار دوستانه دارد؟
ـ چه چیزی ؟مسایل عمده فعالیت ها چه هستند؟
ـ چه موقع ؟ چه موقع این اتفاقها می افتد ؟چه موقع می توان آنها را مشاهده کرد؟
ـ کجا ؟کجا درس می خوانند ؟کجا با هم روابط دارند ؟ کجا کار می کنند؟
ب) الگوی ۲: روش ترسیم مفاهیم
هدف از این الگو ،یافتن راهی برای پی گیری استراتژی های چند گانه و چند جانبه و جامع است . این الگو بر این اساس تدوین شده است که ریشه بسیاری از مشکلات در جاهای دیگر است و عوامل گوناگون در به وجود آمدن آن مؤثر بوده است . اگر به این عوامل بنیادین و ریشه ای توجه نکیم راه حل های سطحی نخواهد توانست پاسخ گوی این مشکلات باشد.
ج) الگوی ۳ : روش تجزیه و تحلیل مسایل
این روش نیز مشابه الگوی ترسیم مفاهیم است از این الگو نیز در ریشه یابی و کشف عوامل مؤثر در یک مشکل استفاده می شود.در این الگو تلاش می شود مفاهیم زیر مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد:
ـ مشکل اصلی
ـ ریشه های اصلی مشکل
ـ دیگر عوامل مهم مربوط به آن ریشه ها و پیش زمینه ها
ـ نتایج و عواقب منفی عمده
ـ دیگر نتایج مهم
▪ انتخاب راه جدید به صورت موقت
پس از انجام مراحل فوق نوبت انتخاب راه جدید و موقت فرا می رسد در این مرحله تلاش خواهید کرد به کمک اطلاعاتی که در اختیار دارید و خرد ورزی هایی که کرده اید نخست چند راه اولیه ی مناسب در نظر بگیرید . این راه ها را بررسی و سبک و سنگین کنید و از میان آنها یک راه را به عنوان راه مناسب انتخاب کنید . ویژگی ها و جوانب آن را به درستی مشخص و توصیف کنید به گونه ای که دیگران ،به ویژه همکاران پژوهشی و منتقد شما با ملاحظه و یا مطالعه ی این راه بدون ابهام از چند وچون آن آگاه شوند. در این مرحله نیز ضمن ملاحظات جوانب اخلاقی و امکان اجرایی راه انتخاب شده ،لازم است نظر اصلاحی و انتقادی یاران و همکاران خود را جویا شوید و پس از ملاحظه ی این اظهار نظر و احتمالا ً تغییر در جوانب راه انتخابی تان به اجرای آن .
▪ اجرای طرح جدید و نظارت بر آن
پس از طراحی راه حل جدید یا تغییر مورد نظر آن را به اجرا می گذاریم . در این مرحله تلاش می کنیم مطابق با ویژگی های تدوین شده و پیش بینی های عملی ،کار را پیش ببریم . در اجرانیز مشاهده ،اندیشه و عمل سه رکن اساسی خواهد بود .در این مرحله می کوشیم از همان آغاز بر چگونگی پیشرفت کار ،به طور روزانه نظارت و دقت داشته باشیم . این کار سبب می شود ضمن مراعات پیش بینی های انجام گرفته و در صورت لزوم ،تغییرهای لازم را در عمل به وجود آوریم .


● گرد آوری اطلاعات (شواهد ۲)


برای اینکه ثابت کنید ادعایی که درباره ی عمل جدیدتان دارید منطقی و درست است ،باید شواهدی داشته باشید . این شواهد باید مبتنی بر اطلاعات منظم و منطقی باشد. در این مرحله نیز مثل مرحله قبلی گرد آوری اطلاعات لازم است روش های گرد آوری اطلاعات و ابزار آن را مشخص کنید . این روش ها و ابزار می تواند مثل مرحله پیشین ویا متفاوت باشد .باید مشخص کنید که در این مرحله به چه نوع داده هایی نیاز دارید این داده ها و شواهد باید معیارهایی باشند بر این ادعا که در کار شما اصلاح به وجود آمده است . این شواهد باید مورد تأیید افراد صاحب نظر و همکاران منتقد شما در خصوص مسأله و هدف های مورد نظر در تحقیق شما باشد . مثلا ًممکن است شما مدعی باشید که با روش تدریس جدید سبب شده اید تا نمرات دانش آموزان کلاس (الف ) تا ۳۰% افزایش یابد . این ادعا زمانی قابل قبول خواهد بود که با اسناد و مدارک لازم ،نمرات پیش از اقدام جدید را با نمرات پس از آن مقایسه کنید وبه نتیجه مورد ادعا یعنی ۳۰% برسید .
▪ ارزشیابی تأثیر اقدام جدید وتعیین اعتبار آن :
در این مرحله داده هی جمع آوری شده را مثل مرحله سوم ،تفسیر و تحلیل می کنیم . از خود می پرسیم این داده ها نشانگر چه رخدادها و تغییراتی هستند ؟ آیا پیش رفتی را نشان می دهند ؟به چه دلیل ؟ (شواهد می آورید ) .پیشرفت ها در چه زمینه ها یا مواردی بوده است ؟ به چه دلیل ؟(شواهد می آورید ) درباره این تغییرات و رخدادها به چه نتایجی می رسیم ؟ چرا؟ (شواهد می آورید) .با این پرسش ها و پرسش های دیگر از این نوع می کوشیم تا نتیجه ی اقدام جدید را به کمک شواهد منطقی ارزیابی کنیم . اگر نتیجه مثبت بود این اقدام را به عنوان یک تغییر یا راه جدید ادامه می دهیم و در غیر این صورت به راه یا راه های دیگر می اندیشیم و راه دیگری را برای عمل و اجرا پیدا می کنیم .
▪ تجدید نظر و دادن گزارش نهایی :
پس از اعتبار یابی یا اعتبار بخشی به کار خود اصلاحات لازم و نهایی را در عمل پیشنهادی انجام می دهیم و به عنوان سندی علمی آن را آماده می کنیم . پس از این مرحله می توان آنرا به مسؤلان ذی ربط تحویل داد یا در جایی منتشر کرد یا در گرد همایی عرضه کنیم انتشاریافته ها ،آخرین مرحله پژوهش در عمل (اقدام پژوهی ) است . در این مرحله می توانید خلاصه ای از مراحل انجام کار رابیاورید و اینکه در این فرایند چه رخداد هایی به وقوع پیوست و دیگران چه نقش و نظری داشتند .شکل گزارش را می توانید براساس مراحل پژوهش تنظیم کنید یا به هر صورت ابتکاری که خودتان صلاح بدانید .
+ نوشته شده در  سه شنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 20:54  توسط الهی  | 

چگونه توانستم غیبت وتاخیررادریکی ازدانش اموزانم کاهش دهم

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 18:0  توسط فاطمه مشهدی  | 

چگونه توانستم غیبت های مکرر رضا را کاهش دهم

به نام خداوند جان و خرد.

انسان موجودی است اجتماعی به طوری که اجتماع می تواند در رفتار و منش او تاثیرگذار باشد لذا  تاثیرپذیری آن را در محیط مدرسه و خارج از آن بر روی دانش آموزان مورد بررسی قرار می دهیم

وضعیت جغرافیایی مدرسه

مدرسه راهنمایی خیام در حاشیه شهر و در منطقه توریستی و گردشگری آرامگاه خیام و زیارتی امام زاده محروق واقع شده است

تعداد دانش اموزان مدرسه:  تقریبا  ۱۰۰ نفر

تعداد معلمان : ۱۶ نفر

وضعیت فضای مدرسه :

مدرسه در حاشیه جاده و در مسیر تردد به سمت خیام و عطار و بهشت فضل قرار گرفته است

از نظر مساحت فضای کافی برای دانش آموزان را داراست در این مدرسه دو کلاس در پایه اول و دو کلاس درپایه دوم و یک کلاس درپایه سوم  وجود دارد 

دانش آموز مورد بررسی ما در این تحقیق در پایه اول در کلاس ۲۰ نفری است

موضوع تحقیق :                     چگونه توانستم غیبت های مکرر رضا را کاهش دهم

ازنظر من عوامل موثر در غیبت های مکرر این دانش آموز را در چند جنبه می توان مورد بررسی قرار داد

۱-جنبه فردی:

تغییر پایه تحصیلی و ورود دانش آموزان از ابتدایی به مقطع راهنمایی را می توان یکی از علل غیبت های مکرر دانش آموزان به خصوص در پایه اول راهنمایی دانست با توجه به این مطلب که دانش آموزان در مقطع ابتدایی در هر پایه با یک معلم تا پایان سال برخورد دارند و تعداد کتابهای درسی محدود است اما با ورود دانش آموز به مقطع راهنمایی تعداد کتاب های درسی افزایش می یابد و برای هر درس به صورت تخصصی یک معلم دارند به همین خاطر با معلمین مختلف و با اخلاق ها و منش های متفاوت برخورد دارند.

۲- بنیه علمی ضعیف:

بنیه علمی ضعیف محرکی برای غیبت های مکرر دانش آموزان بوده است تفاوت نمرات علمی در ابتدایی و راهنمایی نشانگر این نکته است اکثر دانش آموزان در پایه اول مقطع راهنمایی به دلایل مختلف دچار افت تحصیلی می شوند و همین امر یکی از دلایل غیبت های مکرر دانش آموزان در پایه اول است.

جنبه اجتماعی

۱- عوامل خانوادگی:

فقر اقتصادی خانواده های حاشیه شهر و پایین بودن سطح سواد والدین یکی از عوامل مهم غیبت های مکرر دانش آموزان در این منطقه می باشد.

۲- شرایط محیطی منطقه:

منطقه خیام و عطار به دلیل وضعیت توریستی و گردشگری خاصی که در شهر دارد مشاغل کاذب و حرفه های خاصی از جمله کرایه اسب و فروش خشکبار و کرایه کالسکه و حتی قهوه خانه های سنتی و رستوران های اطراف خیام باعث جوی اقتصادی در این منطقه شده است که دانش آموزان را ترغیب به درآوردن پول و کمک به اقتصاد خانواده کرده است و این موضوع باعث شده است که تعدادی از دانش آموزان که بنیه علمی ضعیفی دارند یا احیانا با سخت گیریهای برخی معلمین یا مدیر مدرسه و یا عدم کنترل اولیا بر دانش آموزان (خود مختاری دانش آموز) باعث غیبت های مکرر و مشغول شدن به شغل های کاذب با درآمد پایین برای خود و خانواده شان شوند و آینده درسی خود را به گونه ای تباه سازند

در این اثنا برخی برای سودجویی و داشتن کارگر کم هزینه و برداشتن سود بیشتر دانش آموزان را وسوسه می کنند تا ترک تحصیل نمایند و مشغول مشاغل مختلف شوند.

یکی از دانش آموزان مدرسه راهنمایی خیام که رضا نام داشت تحت تاثیر همین جو اقتصادی منطقه و به خاطر سخت گیریهای برخی معلمین برخی روزها غیبت داشت و به مدرسه نمی آمد.

پس از بررسی های مختلفی که انجام شد و در دفتر مدرسه به بحث گذاشته شد همکاران هریک اظهار نظر هایی در مورد دانش آموز مورد نظر داشتند که هر چند از لحاظ اخلاقی و رفتاری دانش آموز خوبی به حساب می آمد اما به دلیل ضعف بنیه علمی و جریمه های زیادی که برخی معلمین به خاطر نمرات ضعیف او داشتند برخی روزها به مدرسه نمی آمد.

صحبتی که با دانش آموز داشتم متوجه شدم که او بی علاقگی به درس و رفتن به سر کار را بهانه نیامدن به مدرسه اعلام می کند و حتی اظهار می کرد که بعد از مدتی مدرسه را ترک خواهد کرد.

بدین ترتیب با گفتگوی که با مدیر مدرسه داشتم و همکاری بی دریغ ایشان در حل مشکلات دانش آموزان و مشورت هایی که با ایشان داشتم به این نتیجه رسیدم با همکارانی که مقداری سخت گیری نسبت به درس و جریمه هایشان داشتم مذاکراتی داشته باشم و البته آنها نیز به شرط بهتر شدن درس های این دانش آموز از خیر جریمه های سنگین خود گذشتندسپس دانش آموز را   تشویق به آمدن به مدرسه و ادامه تحصیل نمودم هم چنین با دادن مسولیت در کتابخانه او را ملزم نمودم تادر مدرسه حاضر شود .

پس از مدتی از والدین او خواستم که در مدرسه حضور به هم رسانند . پس از ملاقات با والدین رضا دریافتم که وی ازنظر اخلاقی در منزل مشکلی ندارد بلکه ای نارضایتی مربوط به بی توجهی نسبت به درس و مدرسه می باشد در یک جمع بندی و اتفاق نظر با مدیر مدرسه و والدین رضا تصمیم براین شد که ایشان جهت مشاوره به مرکز مشاوره آموزش و پرورش معرفی شود.

بعد از چند هفته که از این اتفاق گذشت در رفتار رضا تغییراتی مشاهده می شد که یکی از نتایج آن عدم غیبت در کلاس های مختلف بود

منبع مورد استفاده :بیزاری از مدرسه نوشته جک. اج .چین . بی نورتسن و هوارد سی . ام .کارون مترجم حسن سلطانی فر موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی مشهد چاپ سوم ۱۳۷۰

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:54  توسط ابوالقاسم سامغانی  | 

چگونه توانستم مشکل عدم گرایش زری به نمازرا حل کنم؟

1- گرایش به شاخه های تخصصی و جانبی در علوم مختلف که خود یک تخصص محسوب شده لیکن در زیر مجموعه علم مورد نظر قرار می گیرند گرایش گویند .

گرایش توصیف کننده نوع و محل تمرکز تمایلات عشقی احساسی و تخیلی افراد است .

2- توصیف وضعیت موجود

زری دانش آموز پایه ی دوم راهنمایی مدرسه امام خمینی (ره) فهندر می باشد این مدرسه دارای 15 دانش آموز در سه پایه ی تحصیلی می باشد . زری در جلسات نماز جماعت آموزشگاه شرکت نمی کرد و در سر کلاس حوصله گوش دادن به مسائل دینی را نداشت

3- گردآوری اطلاعات:

با زری صحبت کردم و علت عدم حضور او در نماز را جویا شدم . او مطرح کرد که در خانه هم به نماز اهمیت نمی دهم با دوستان زری هم صحبت کردم آنها نیز گفته های او را تایید کردند با بقیه دبیران و مدیر آموزشگاه موضوع را در میان گذاشتم با مادر زری نیز صحبت کردم او هم این موضوع را تائید و نگرانی خود را ابراز کرد.

4- تجزیه و تغییر داده ها :

با جمع آوری اطلاعات و صحبتهایی که با دیگران داشتم متوجه شدم علت علاقه زری به نماز ، مورد بی توجهی سایر اعضای خانواده به این مساله ، خوب توجیه نشدن دانش آموز در این جدا زندگی کردن مادر زری ، از وی بود.

5- انتخاب راه جدید:

با توجه به اطلاعاتی که به دست آوردم مشکل را با مدیر و سایر دبیران و نیز مشاوره اداره در میان گذاشتم . از مادر دانش آموز خواستم با مشاوره صحبت کند . با دبیران دیگر نیز صحبت شد و راجع به آن در کلاس سخن بگویند.

6- اجرای راه جدید:

 با توجه به صحبتهای مشاوره و صحبتهایی که با دبیران شد در فرصتهای مناسب و در قالب داستان نماز و اهمیت خواندن نماز توضیح داده می شد . در ضمن به دانش آموزان شرکت کننده در نماز چادر نماز و سجاده هدیه داده شد . که زری نیز یکی از این دانش آموزان بود.

7- گردآوری اطلاعات (شواهد 2)

بعد از مدتی از اجرای راه جدید رفتار زری را در کلاس بررسی کرد از مادر و بقیه دبیران در مورد رفتار او سوال کردم همه از تغییر رفتار او صحبت می کردند دانش آموزی که مسئول ثبت حضور در نماز بود تغییر رفتار او را نیز ثبت کرده بود (تعداد یاداشتهای او جهت شرکت در نماز به 4 روز در هفته رسیده بود .

8- ارزشیابی تأثیر اقدام جدید و تعیین اعتبار آن :

اقدام جدید در مورد زری تأثیر مثبت داشته ، او در نماز به طور مرتب شرکت می کرد مادرش نیز تغییر رفتار و نماز خواندن او را در خانه گزارش می داد .

9- تجدید نظر و دادن گزارش نهایی یا اطلاع رسانی :

با بررسی رفتار زری و صحبت با مادرش از تغییر رفتار او راضی بوده و دبیران رضایت خود را بیان کردند .

 

با تشکر از استاد الهی پژوهنده : مهرگانی

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:54  توسط صفیه مهرگانی  | 

چگونه توانستم استرس رادرزینب کاهش دهم


+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:48  توسط ثریاپسند  | 

چگونه توانستم حجاب سمیرا را بهبود ببخشم

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:42  توسط زرین احمدیان  | 

چگونه تو ا نستم باایجاد تغییردرمحیط یادگیری پیشرفت تحصیلی دانش اموزان راارتقا’بخشم

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:33  توسط فاطمه آذر  | 

چگونه توانستم به دانش کلاس اول نرگس کمک کنم تا اعتماد به نفس او راتقویت نمایم.

 بسم الله الرحمن الرحیم

شناسنامه طرح :چگونه توانستم به دانش آموز کلاس اول(نرگس)کمک کنم تااعتماد به نفس اوراتقویت نمایم.

گردآورنده :فاطمه فتحی سیدآباددانشجوی رشته مطالعات ترم ۴

تاریخ تنظیم :خردادماه ۱۳۹۱

 بیان مسئله:چگونه توانستم به دانش اموز کلاس اول نرگس کمک کنم تا اعتماد به نفس اورا تقویت نمایم .

کلیدواژه:اعتمادبه نفس

اعتماد به نفس را اين گونه تعريف كرده اند كه اعتماد به نفس يعنى ايمان به توانايى هاى ذاتى و استعدادهاى فطرى خويش و ايمان به يارى خداوند در پرورش و گسترش آن ها.
روان شناسان مى گويند در اعتماد به نفس قدرتى است كه توانايى ها و اقتدارتان را دو چندان مى كند .
- يكى از بهترين راه هاى ايجاد و پرورش اعتماد به نفس اين است كه شب در بستر، پيش از آن كه به خواب فرو رويد با انديشه هاى قدرتمند سرشار از اعتماد به نفس به ذهنتان خوراك برسانيد. روان شناسان همچنين معتقدند كه آخرين انديشه هايى كه پيش از خواب به سرتان مى آيند در مدت زمان خواب به ذهن نيمه آگاهتان خوراك مى رسانند.
اگر در اين هنگام ذهنتان را از انديشه كاميابى و توانگرى و ثمرات نيكو سرشار كنيد، ذهن نيمه هوشيارتان آن ها را به صورت فرمان از شما مى پذيرد.
يكى ديگر از بهترين عبارات تاكيدى براى ايجاد اطمينان و اعتماد به نفس اين است كه: «خداوند دوستم دارد، خداوند هدايتم مى كند و خداوند راه را نشانم مى دهد.» منتظر نشويد تا ديگران به شما اطمينان و اعتماد به نفس بدهند يا تحسينتان كنند.
و خلاصه آن كه در خودتان و ديگران مواردى نظير: قدردانى، تحسين و تمجيد كه از جمله نكات مثبت است را تقويت كرده و دل و جرات به خرج دهيد و از ديگران نيز تعريف و تمجيد كنيد و آن ها را ستايش كنيد، با مردم مهربان باشيد و با كلامى مهرآميز آن هارا به سوى تعالى و كاميابى سوق دهيد

عزت نفس از اصلى ترين عوامل رشد مطلوب شخصيت است و از جمله مفاهيمى است كه در چند دهه اخير مورد توجه پژوهشگران و صاحب نظران روان شناسى و علوم تربيتى قرار گرفته است.
دانشمندان بسيارى به اين نتيجه رسيده اند كه كودكان برخوردار از «عزت نفس بالا»، افرادى هستند كه با احساس اعتماد به نفس و بهره گيرى از استعداد و خلاقيت خود به ابراز وجود مى پردازند و به راحتى تحت تاثير عوامل محيطى قرار مى گيرند.
به اعتقاد روان شناسان، شخصيتى كه از عزت نفس بالايى برخوردار است خود را به گونه اى مثبت ارزشيابى كرده و برخورد مناسبى با نظريات مثبت خود و ديگران دارد. اما در مقابل كسى كه عزت نفس پايينى دارد اغلب نوعى نگرش مثبت تصنعى نسبت به جهان پيرامون خود دارد. اين شخص اساساً فردى است كه غرور كمى در خود احساس مى كند.
به نظر مى رسد عزت نفس مثبت بر چهارعامل مبتنى است كه عبارتند از:
الف- ارتباطات بچه ها با والدين
ب- كنترل برخورد درباره عواطف منفى
ج - پذيرش خود
د - رفتار اجتماعى نیشابورامام خمینی (۳۰)مشغول به تدریس علوم اجتماعی می باشم.

 توصیف وضعیت موجود:اینجانب فاطمه فتحی سیدابادرراهنمایی شاهد۳قدسیان واقع در شهرستان

مدرسه موردنظردارای کادری با(۴۰)نفرشامل یک مدیرودومعاون اموزشی یک معاون پرورشی یک معاون )فن اوری دومربی پرورشی دومشاورویک مربی بهداشت ویک مسئول ازمایشگاه می باشد .

 تعدادمعلمین مدرسه که درساعات مختلف تدریس میکنند حدود(۳۰)نفر میباشند.

مدرسه دارایامکاناتی مانند (اتاق کامپیوتر- دیتا -ازمایشگاه -کتابخانه-نمازخانه-اتاق مشاوره -اتاق پرورشی درسه طبقه ساخته شده است.

مدرسه حدود(۳۵۰)دانش اموز داردکه ازخانواده های  بافرهنگهای مختلف هستند وازنظرسطح اقتصادی متوسط می باشند.

گردآوری اطلاعات شواهد(۱):

نرگس دانش اموز پایه اول درکلاس۴/۱به تحصیل مشغول می باشد.ابتدای سال که وارد کلاس شدم در همان جلسات اول متوجه مشکلات نرگس شدم که:۱-جرات صحبت کردن در جمع را ندارد .۲-دستان خود رابه هم فشار می دهد.۳-لرزش در دستان او وجود داشت.۴-به سختی وبازحمت چند کلمه ای بیان می کرد.

 برای مطمئن شدن ازوضعیتنرگس نظرات همکاران دیگر را ازجمله دبیر ورزش وهنر ومشاور مدرسه را جویا شدم.

 نظردبیرهنر:نرگس درکلاس خوب نقاشی میکند .اماازنشان دادن نقاشی خوداری میکند.

 نظرمشاور:نرگس دختر مهربانی است اما علایم عدم اعتماد به نفس دراو دیده می شود به دوران کودکی او برمی گردد که متاسفانه والدین او حاضربه قبول مشکل نمی باشند 

 راه حلهای پیشنهادی:

۱-ارتباط نزدیک با او وجلب اعتماد

۲-هماهنگی بامعاون برای سپردن بعضی از وظایف به او

۳-سپردن حضور وغیاب دانش اموزان درکلاس  

۴.انتخاب اوبه عنوان نماینده تغذیه کلاس

 اجرای راه حل:

ابتدا با او رابطه دوستی برقرار کردم  وسپس ازاو خواستم  که در کلاس با صدای بلند دانش اموزان را حضور وغیاب نماید واز طرف معاون مدرسه مسولیت بردن دفترحضور وغیاب دانش اموزان را دراخر ساعت  به او واگذار کردند. 

 شواهد(۲):

 بعداز سه ماه تغییرات در رفتار نرگس بوجود امد  به طوریکه داوطلب برای درس جواب دادن شد .

 ودرکارهای گروهی شرکت میکرد وبه نقل از همکاران هنر وورزش روحیه او بهتر شده است برای بهتر شدن کارهایش بیشتر تلاش می کند

 والدین نرگس با دیدن روحیه همکاری فرزندشان به مدرسه مراجعه کردند تشکر کردند 

 نتیجه گیری:با انجام فعالیتهای انتخاب شده در کلاس ودادن فرصت وایجاد رابطه صمیمی با دانش آموز (نرگس )تاحدودی موفق شدم که اوراحاضربه قرار گرفتن درجمع وتوضیح درس به صورت کنفرانس کنم به طوری که درپایان درس توضیحات اومورد قبول دانش آموزان قرارگرفت واوراتشویق کردند امابه دلیل عدم همکاری والدین او،کم بودن اطلاعات ازدوران دبستان وقبل آن موفق به ادامه وتکمیل تحقیق نشدم ان شاالله در سال آینده که با این دانش آموز درس خواهم داشت دررابطه بارفع مشکل اواقدام خواهم کرد

تشکر وقدردانی :(من لم یشکر الخالق لم یشکرالمخلوق )

باتشکر از استاد گرامی(آقای عباس الهی) که این فرصت در اختیار ماقراردادوباراهنمایی های ارزنده اش مشوق ماشدکه مطالب اقدام پژوهی رابه رشته تحریردرآورم وهمچنین از همکاری  کادر  مدرسه شاهد (دبیران ،مدیر معاونین ومشاور )تشکروقدردانی می نمایم

 امید است این اقدام مورد توجه وقبول استاد قرارگیرد

منابع :

 ۱.منابع اینترنتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۹

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:33  توسط فاطمه فتحی سیدآباد  | 

.چگونه توانستم با روشهای نوین تدریس مشکل یادگیری مفاهیم ناهمواریها را درپایه اول بر طرف کنم0

تقدیر و تشکر: از راهنمایی استاد محترم جناب آقای الهی و همکاران عزیز در مدرسه راهنمایی سما تشکر و قدردانی می گردد.

مقدمه : یک معلم موفق و پژوهشگر باید نقاش باشد تا چهره زیبای دانش آموزان را در ذهن دلش نقاشی کند باید از اشتباهات کودکانه ی شاگردان خود با ملایمت و مهربانی بگذرد . باید مهربان باشد تا مهربانی را بیاموزد باید باران باشد تا پاکی را بیاموزد

بنده  با بیست سال خدمت در اموزش و پرورش و تدریس درس جغرافیا در هر سال متوجه اشتباهات دانش آموزان در مورد ناهمواریها و ارتباط آن با آب و هوای ایران می شوم . پس تصمیم گرفتم روشی را به کار گیرم تا دانش آموزان این مفاهیم را با علاقه بیاموزند .امیدوارم با نظرات اصلاحی استاد محترم اشکالات برطرف شود

بیان مسئله:چگونه توانستم با روشهای نوین تدریس مشکل یادگیری مفاهیم ناهمواریها را درپایه اول برطرف کنم۰

کلید واژه:روش هاي نوين تدريس
تعريف روش:

« روش در مقابل واژه ي لاتيني «متد » به كار مي رود ، وواژه ي متد در فرهنگ فارسي « معين » و فرهنگ انگليسي به فارسي «آريانپور »به :روش ، شيوه ،راه ،طريقه ، طرز ، اسلوب معني شده است . به طور كلي «راه انجام دادن هر كاري » را روش گويند .روش تدريس نيز عبارت از راه منظم ،با قاعده و منطقي براي ارائه درس مي باشد .

روش پـــــروژه اي
روش تدريس پروژه اي به دانش آموزان امكان مي دهد تا قدرت مديريت, برنامه ريزي و خود كنترلي را در خودشان ارتقاء بخشند. در اين روش دانش آموزان مي توانند با توجه به علاقه ي خود موضوعي انتخاب و به طور فعالانه در به نتيجه رساندن آن موضوع شركت نمايند. براين اساس در اين روش دانش آموزان ياد مي گيرند كه چگونه به طور منظم و مرحله اي كاري را درس انجام دهند و اين روش باعث تقويت اعتماد به نفس در دانش آموزان مي شود زيرا بين آنها و معلم رابطه صحيح آموزشي بر قرار است و در نهايت اين روش باعث تقويت همكاري, احساس مسئوليت, انضباط كاري صبر و تحمل در انجام امور و تحمل عقايد ديگران و مهارتهاي اساسي پژوهش در دانش آموزان مي شود

توصیف وضعیت موجود

اینجانب ربابه رضایی دبیر مقطع راهنمایی شاغل در مدرسه غیرانتفاعی سما واقع در بلوار دانشگاه -دانشگاه ۹ در شهرستان نیشابور همه ساله هنگام تدریس درس جغرافیا درباره مفاهیمی چون (جلگه .فلات.دشت وناهمواریها)متوجه مشکل یادگیری دانش آموزان در این مبحث بودم که

*دانش آموزان در فهم این مطالب دچار مشکل می شوند.

*این مطالب را نمی توانند در ذهن خود مجسم کنند و تفاوت آنها را بیان کرده و مجبور به حفظ طوطی وار مطالب می شوند.

با توجه به اینکه این درس (ناهمواریها) جزو دروس پایه جغرافیا در سه پایه راهنمایی می باشد و کتاب جغرافی اول با همین عنوان به سه بخش اب وهوایی و(سه رنگ سبز .زرد.قهوهای) تقسیم شده است  امسال نیز همچون سالهای گذشته می خواستم به روشهای قدیمی یعنی کنفرانس یا نقاشی بر روی تخته و یا استفاده از عکسهای  کتاب تدریس کنم اما امسال با وجود دو کلاس اول با هر کدام ۲۰ دانش آموز سعی کردم روش تدریس این مفاهیم را در یکی از کلاسها تغییر دهم تا با تغییر روش تدریس  میزان یاد گیری را اندازه گیری کنم .

جمع آوری اطلاعات (شواهد ۱)

در این مرحله از کار تصمیم گرفتم که اطلاعات لازم را از منابع مختلف جمع آوری کنم.

* به سراغ همکاران رفته و از آنها برای ارائه راهکار مناسب کمک گرفتم۰پیشنهاد همکاران تدریس به صورت همیاری بود

*درجلسه شورای دبیران از همکاران نظر خواهی کردم و پیشنهاد انها روش ایفای نقش بود۰

*از مدیر مدرسه نیز خواستم از نحوه تدریس همکاران در سالهای گذشته اطلا عاتی در اختیارم بگذارد و ایشان استفاده از وسایل کمک آموزشی را پیشنهاد دادند۰

تجزیه وتحلیل داده ها

در این مرحله با بررسی وتحلیل نظرات جمع آوری شده مشخص شد که اکثریت دانش آموزان به صورت همیاری نمی توانند به صورت مطلوب به سطح مورد نظر برسند و دانش آموزان ضعیف فقط ظاهر همکاری را در گروه دارند 

این امر در روش ایفای نقش نیز کامل وکافی برای یادگیری نبود  و همچنین استفاده از وسایل کمک آموزشی (نقشه وتصاویر )گویای مطالب نبود.

انتخاب راه حل موقت

بنده در این مرحله تصمیم گرفتم تلفیقی از این روشها (ایفای نقش ووسایل کمک آموزشی ) را به همراه ساخت ماکت ناهمواریها (روش پروژه ای)را برای رسیدن به هدف مورد نظرم اجرا کنم.

اجرای راه حل

در این مرحله دانش آموزان را به صورت تصادفی با رنگ شکلاتهایی که به آنها داده بودم گروه بندی کردم واز آنها خواستم با موادی که از قبل آماده کرده بودم  در داخل سینی هایی که به این منظور آماده بود ماکت ناهمواریها را طبق کتاب درست کنند

گروه اول: باخمیر بازی مشغول کار شدند

گروه دوم :با گل مجسمه سازی این کار را انجام دادند

کروه سوم :با خمیر کاغذ مشغول شدند

در پایان از گروهها خواستم با 4 رنگی که دارند ناهمواریها را رنگ آمیزی کنند (در تمام این مراحل نقش من راهنمایی وتذکر زمان  برای ایجاد رقابت سالم ودقت وسرعت وهمکاری همه اعضا بود)

در لحظات پایانی دانش آموزان با هیجان ودقت رنگها را انتخاب می کردند .

کوههای بلند   (رنگ قهوه ای)  دشتها (رنگ زرد)   سرزمینهای جلگه ای و پست (رنگ سبز)  دریا  (رنگ آبی)

در هر گروه از دانش آموزان خواستم تفاوتهای بین ناهمواریها (جلگه ودشت )یا (کوههای بلند و کم ارتفاع) راتوضیح دهد ورنگ مربوط به آنها را بگوید وحتی هر گروه با حرکات دست این ناهمواریها را نشان دادند0به طور مثال کوههای بلند دستهایشان را به صورت نوک تیز بالای سر می گرفتند

جمع آوری شواهد (2)

پس از مدتی متوجه موفقیتهایی در امر یادگیری دانش اموزان شدم وبا بررسی نتیجه امتحان نمرات قبلی و نمره آزمون ماهانه مشاهده شد که دانش آموزان این کلاس نسبت به کلاس اول به موفقیت هایی دست یافتند و مطالب را با همدیگر قاطی نمی کنند

ارزشیابی و نتیجه گیری   

این روش کار قسمتی از مشکلات بنده را در امر اموزش حل  کرد وعلاوه بر آن  دانش آموزانم  توانستند  در کلاس در کنار یادگیری بخشی از کتاب جغرافیا  مفاهیمی اجتماعی مانند : همکاری ؛ دقت ؛ سرعت ؛ خلاقیت و نظم را بیاموزند .

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 17:13  توسط ربابه رضائی  |